Aktualności

Noc Świętojańska 22.06.2019

Noc Świętojańska 22.06.2019

„Św. Jan wielki pan, bo dzień ma najdłuższy stan”
Dnia 22 czerwca 2019 przy Centrum Kultury Kociewskiej odbyła się już po raz ósmy „ Noc Świętojańska” inaczej zwana nocą kupały lub sobótką. Jest to święto  wody i ognia, i te dwa żywioły dominowały tego dnia. Ta magiczna i najkrótsza noc w roku zachęca  do zabawy i zachowań o charakterze ‘’magicznym”.
Jak co roku głównymi  atrakcjami  imprezy były : konkurs na najpiękniej wypleciony wianek, pochód z pochodniami przez wioskę  z wiankami na głowach, które to wspólnie  puściliśmy na wodzie. Kiedyś mawiano, ze święty Jan chrzci wodę i po tym dniu staje się  już „bezpieczna” i można korzystać z jej życiodajnych mocy. Według tradycji, puszczane w noc świętojańską wianki mogły wiele powiedzieć niewiastom  o ich przyszłości.  W trakcie trwania biesiady odbyła się msza święta ‘świętojańska”. Chór „Złota Jesień” wprawił nas w biesiadny nastrój swoim występem.  Zapłonęło ognisko, jeden z symboli tej nocy, który według wierzeń miał za zadanie odpędzanie złych mocy. Do późnych godzin nocnych  przygrywała biesiadna muzyka oraz wspólnie bawiliśmy się  przy karaoke. Organizatorzy zadbali o poczęstunek dla wszystkich - była kawa i ciasto oraz kiełbaski z grilla.
 Organizatorami tej imprezy było Towarzystwo Przyjaciół Lalków we współpracy z Radą Sołecką, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym, Świetlicą Wiejską, KGW Lalkowy oraz Związkiem Emerytów i Rencistów  Koło Smętowo.
Dziękujemy Urzędowi Gminy Smętowie Granicznym oraz Świetlicy Wiejskiej w Lalkowach za ufundowanie nagród w konkursie na najpiękniejszy wianek.     
 
 

                                                                                                       Opracowanie:
                                                                                                       Izabela Muszynska
                                                                                                       JoannaBukorzycka-Ziemer