Aktualności

Mów do mnie jeszcze ...

Mów do mnie jeszcze ...

Dziewiąta edycja powiatowego konkursu poezji miłosnej „Mów do mnie jeszcze” poświęcona była twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Burzliwą, albo innymi słowy ekspresyjną przeszłość poety, przybliżyła zgromadzonym w Centrum Historyczno-Edukacyjnym we Frący pani Marzena Ołowska – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Wsparcia w Lalkowych. Uczestnicy konkursu zaprezentowali jeden spośród dwudziestu sześciu wybranych przez organizatora utworów. Wszystkie prezentacje wniosły w dzień 16 maja wiele emocji. Każdy recytator na swój własny, magiczny sposób interpretował twórczość poety, co w szczególności wysoko oceniało jury pań w składzie: Alina Gnish, Marzena Ołowska, Regina Kotłowska i Marta Bronk - Szambowska.
Najbardziej przekonujący w zobrazowaniu miłości z poezji Gałczyńskiego według jury, okazał się pan Andrzej Knop z ŚDS Lalkowy. Utworem na miarę zwycięstwa było „Serce przebite strzałą”.

Frag. „(…) znam tam mały hotelik, cały w dzikim winie,
zowie się "Pod Aniołem", jest schludny, niedrogi,
nocą przez okna widać gwiazdy i obłoki,
a właściciel przepięknie gra na okarynie.”

Na zakończenie jeszcze kilka słów o wyjątkowej scenerii, wśród której wystąpiło czternaścioro uczestników. Elementy wystroju stworzyły klimat atelier artysty, malarza, który w skupieniu tworzył portret dwójki zakochanych. Za aranżację i poczęstunek dla gości odpowiadały terapeutki z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lalkowach, natomiast o muzyczną stronę wydarzenia zatroszczyła się Kamila Góra. Konkurs poprowadziła kierownik placówki, pani Jolanta Dembek, a wśród gości znaleźli się: Anita Galant- wójt Gminy Smętowo Gr., Bartosz Szadokierski – PCPR w Starogardzie Gdańskim, Ewa Sala – Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Beata Piontek – przewodnicząca Rady Gminy Smętowo Graniczne, Mariola Wolnik – kierownik GOPS w Smętowie Granicznym oraz Bartłomiej Kozłowski – GOKSiR w Smętowie Granicznym.

„Mów do mnie jeszcze” to nie tylko konkurs, rywalizacja na interpretację, nagrody. „Mów do mnie jeszcze” to kawałek historii, emocje i prawdziwa sztuka, którą osoby niepełnosprawne dzielą się z nami, a nam pozostaje z nich skorzystać. Polecam.

(Prawa autorskie zastrzeżone)