Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Podpisano list intencyjny w sprawie gazyfikacji

Przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, Zarząd Województwa Pomorskiego, Zarząd Powiatu Starogardzkiego oraz włodarze Skórcza i Gmin: Bobowo, Starogard Gdański, Skórcz oraz Smętowo podpisali list intencyjny w sprawie budowy gazociągu. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców sporej części Powiatu Starogardzkiego. 

Samorządowcy bardzo się cieszą z podpisania listu. – Całe społeczeństwo nie tylko miasta Skórcza, ale również ościennych gmin jest bardzo zadowolone z faktu, że gaz wreszcie będzie na naszym terenie – mówi Janusz Kosecki, burmistrz Skórcza. – Nie ukrywamy, że jednym z głównym beneficjentów będzie firma, która funkcjonuje na naszym terenie od kilkudziesięciu lat. Ma tam powstać elektrociepłownia, do której gaz ma być doprowadzony. Jesteśmy również po spotkaniu z mieszkańcami bloków. To właśnie tam między innymi ma być kierowane ciepło z tej elektrociepłowni. Zależy nam również na tym by zminimalizować liczbę kotłów w mieście. Dzięki gazowi mniej będzie ogrzewania piecowego, etażowego. Dodatkowo uda się zlikwidować około 150 źródeł opalanych węglem. 

To jedna z większych tego typu inwestycji na terenie Kociewia. – Polska Spółka Gazownictwa zatwierdziła strategię, która idzie w kierunku bliższej współpracy z samorządami – przyznała Barbara Koba, dyrektor Oddziału w Gdańsku. 

Projekt dotyczy gazyfikacji nowych obszarów. Gazociąg trafi zatem do gminy Starogard, Bobowo, Skórcz i Smętowo Graniczne, a także do miasta Skórcz. List intencyjny podpisali: Kazimierz Chyła i Patryk Gabriel – z ramienia Zarządu Powiatu, wicemarszałek województwa Ryszard Świlski, burmistrz Skórcza Janusz Kosecki, wójt gminy Skórcz Sławomir Czechowski, wójt gminy Bobowo Sylwester Patrzykąt, wójt gminy Smętowo Graniczne Anita Galant oraz wójt gminy Starogard Gdański Stanisław Połom. Pod listem podpisali się też przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa. 

Kiedy mieszkańcy będą mogli korzystać z gazu?

– Z naszej strony prace są bardzo zaawansowane – nie kryje Piotr Lamparski, zastępca dyrektora oddziału ds. technicznych. – Chcemy zacząć jak najszybciej. Jesteśmy na etapie tworzenia postępowań przetargowych. 

 Realizacja projektu jest przewidziana w latach 2017-2019. Dla gmin to ogromna szansa na rozwój i pozyskanie nowych inwestorów.

Źródło: Powiat Starogardzki