Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Warto zobaczyć

Centrum Kultury Kociewskiej Lalkowy

Odnowiony budynek starej kuźni położony nad stawem, który otoczony został barierkami. W okół kilka zadaszeń.

Centrum Kultury Kociewskiej powstało w wyniku przebudowy dawnej kuźni.
Na wyremontowanym terenie znajdują się eksponaty stanowiące zabytki kultury regionu Kociewia, głównie stare maszyny, obrazy i urządzenia. Większa część eksponatów znajdujących się w centrum pochodzi od mieszkańców, którzy wyrazili chęć przekazania pamiątek rodzinnych na potrzeby wyposażenia miejscowego „muzeum”.
W sezonie wiosenno – letnim na terenie centrum odbywa się wiele imprez plenerowych, głównie o charakterze regionalnym.

Centrum Historyczno – Edukacyjne we Frący

Parterowy budynek ulokowany w parku. Do budynku prowadzi droga z kostki brukowej.

Obiekt poświęcony działaniom kształtującym wiedzę historyczną. Jedno z pomieszczeń centrum przeznaczono na salę historyczno – wystawową, w której zgromadzono eksponaty, dokumenty i książki dotyczące historii Gminy Smętowo Graniczne. Obiekt otacza wspaniała roślinność, a na terenie parku znajdują się 3 stawy.

Pałac w Rynkówce

Neogotycki pałac w kolorze ceglastym, otoczony drzewami liściastymi. Przed budynkiem zadbany trawnik.

Pałac w obecnym kształcie pochodzi z końca XIX wieku, a wzniesiony został w miejscu dawnego, XIV-wiecznego zamku obronnego. Dzisiejsza budowla zawiera w sobie relikty dawnego zamku, takie jak gotyckie piwnice, oraz część parteru, zachował się również układ fos. Okolice obiektu porasta piękny starodrzew z licznymi pomnikami przyrody (kasztanowce, lipy drobnolistne, sosna wejmutka, graby, buki, platany).