Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Sołectwo Lalkowy – Informacje

Sołtys: Michał Melka

Rada Sołecka:

Janina Ciesielska
Małgorzata Manuszewska
Irena Muszyńska
Mariusz Radelski

Warte odwiedzenia:
Centrum Kultury Kociewskiej Lalkowy
Gotycki kościół z XIV p/w św. Barbary w Lalkowach

Z kart historii:

Pierwsze ślady działalności człowieka na terenie wsi i okolic pochodzą z młodszej epoki kamienia. Świadczą o niej znaleziska neolityczne – kamienne toporki – datowane na okres 5000 – 4000 lat wstecz. Ciągłość osadniczą zachowują te tereny również w epoce brązu i żelaza. W 1952 r. pod Lalkowami odkryto cmentarzysko, w którym znaleziono grób skrzynkowy zawierający 8 popielnic ze spalonym kośćmi ludzkimi. Podobne cmentarzysko datowane na wczesną epokę żelaza znaleziono w Lalkowach w 1968 r.
Czasy średniowiecza wsi oświetlają nie tylko zabytki archeologiczne ale też pierwsze, skąpe, źródła pisane. Zachowane dokumenty z I poł. XIII w. wzmiankują, wśród 17 zlokalizowanych na obszarze między Wisłą a dolnym odcinkiem Wierzycy, wieś Lelikowo, identyfikowane z obecnymi Lalkowami. Pad nazwą Lelikou miejscowość wymieniona została w dokumencie z 1245 r. W XIX w Lalkowach była gorzelnia i młyn parowy z wiatrakiem. Od czasów średniowiecza, potwierdzone jest w źródłach istnienie szkoły parafialnej. W Lalkowach bardzo prężnie działa Towarzystwo Przyjaciół Lalków, które swoją działalnością promuje aktywność fizyczną oraz kulturową wśród mieszkańców całej gminy.
We wsi znajduje się gotycki kościół parafialny p.w. św. Barbary zbudowany z inicjatywy Krzyżaków w całości z cegły. Po raz pierwszy konserwowany w 1409 r., w 1862 r. spłonął. Odbudowany w latach 1863 – 1866 na nowo uposażony neogotyckim wystrojem wnętrza. Wokół znajduje się starodawny cmentarz. Kościół został wpisany do rejestru zabytków.

Zaproszenie wigilię sołecką - Lalkowy

Zaproszenie wigilię sołecką - Lalkowy

Rada sołecka Lalkowy, Towarzystwo Przyjaciół Lalków, KGW Lalkowy, świetlica wiejska oraz Centrum Kultury Kociewskiej i PZ Caritas serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców sołectwa Lalkowy na spotkanie wigilijne w niedzielę 18 grudnia, o godz. 15:00 do miejscowej świetlicy wiejskiej.

Przewidziano upominki mikołajkowe dla najmłodszych oraz najstarszych mieszkańców Lalków.

Zapraszam,

Michał Melka

Sołtys wsi Lalkowy

Więcej treści artykułu Zaproszenie wigilię sołecką - Lalkowy

Wigilia 2019

Wigilia 2019

 

Dnia 15 grudnia 2019 roku w świetlicy wiejskiej w Lalkowach spotkaliśmy się na corocznej Wigilii Sołeckiej.

Licznie przybyłych mieszkańców przywitał sołtys wsi Pan Michał Melka. Wśród gości byli Sekretarz Gminy Smętowo Graniczne Pan Rafał Libiszewski, ksiądz proboszcz parafii pw. św. Barbary w Lalkowach Ks. Wojciech Kardyś.   Po uprzednim wysłuchaniu Ewangelii wszyscy razem zasiedliśmy do stołu, na którym pojawiły się tradycyjne wigilijne potrawy : barszcz czerwony, sałatka jarzynowa, pierogi, ryba po grecku, łazanki z kapustą i grzybami.   Dzieci ze świetlicy wiejskiej w Lalkowach wraz z Członkiniami Stowarzyszenia „ Towarzystwo Przyjaciół Lalków” zaprezentowały się z występem wokalnym i zaśpiewały wszystkim kolędy. Pojawił się także św. mikołaj z drobnym, słodkim upominkiem.

 

Organizatorami tego pięknego wydarzenia byli: Stowarzyszenie "Towarzystwo Przyjaciół Lalków", Rada Sołecka wsi Lalkowy, Świetlica Wiejska, KGW Lalkowy, Parafialny Zespół Caritas, GOKSiR Smętowo Gr.

 

Z tego miejsca pragniemy podziękować sponsorom tej pięknej uroczystości : Stowarzyszeniu "Towarzystwo Przyjaciół Lalków", Radzie Sołeckiej wsi Lalkowy, Pani Karolinie Rembilas, KGW Lalkowy, Parafialnemu Zespołowi Caritas,  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Izabela Muszyńska

 

 

Więcej treści artykułu Wigilia 2019

Kociewskie fantazje

Kociewskie fantazje

W tym tygodniu zakończyłyśmy warsztaty rękodzieła ludowego realizowane w ramach projektu "Kociewskie fantazje". Odbywały się one w okresie 16.09.2019 - 21.10.2019
w naszej świetlicy. Była to świetna okazja do poznania różnych technik rękodzielniczych, między innymi malowania na porcelanie, drewnie, tkaninie, filcowania na sucho.
Zajęcia prowadziła Pani Magdalena Tkaczyk z Morzeszczyna.
Efekty naszej pracy można było podziwiać na wystawie, która miała miejsce 27 października w kościele św. Barbary w Lalkowach, po mszach świętych.

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY ze środków Programu FIO Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Realizatorem projektu było Koło Gospodyń Wiejskich w Lalkowach.

Więcej treści artykułu Kociewskie fantazje

Lalkowska biblioteczka

Lalkowska biblioteczka

" Bo jeśli raz przywykliśmy do tego, aby radość i pociechę czerpać z książek, to już się bez nich nie potrafimy obejść"
Astrid Lindgren

Zapraszam do naszej świetlicowej biblioteczki. Książki są udostępniane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Smętowie. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Więcej treści artykułu Lalkowska biblioteczka

Piknik Rodzinny

Piknik Rodzinny

Dnia 2 czerwca przy Świetlicy Wiejskiej w Lalkowach świętowaliśmy Dzień Dziecka. To radosne wydarzenie zgromadziło nie tylko najmłodszych mieszkańców naszego sołectwa. Piknik rodzinny to wyśmienita okazja do wspólnej zabawy niezależnie od wieku.

Uroczystość rozpoczął Sołtys Pan Michał Melka witając przybyłych gości a naszym milusińskim z okazji ich święta zadeklamował wiersz. Nie można było pominąć tak ważnego dnia jakim jest Dzień Matki. Tu w imieniu wszystkich dzieci Kasia złożyła mamom najserdeczniejsze życzenia.
Młodzież opracowała i poprowadziła quiz wiedzy z zakresu filmu i literatury. Obu drużynom szło świetnie, odgadły większość pytań, przy czym wszyscy doskonale się bawili.
Organizatorzy zapewnili poczęstunek w postaci ciasta, kawy i kiełbasek z grilla, najmłodsi otrzymali również słodkie upominki.
Biesiadowaliśmy do wieczora dzięki organizatorom, którymi byli:
Sołectwo Lalkowy,
 Świetlica Wiejska w Lalkowach,
 Stowarzyszenie "Towarzystwo Przyjaciół Lalków",
 Koło Gospodyń Wiejskich w Lalkowach.
Sponsorami imprezy byli organizatorzy oraz Pani Karolina Rembilas, za co serdecznie dziękujemy.
 
 
 

                                                                                                                                 Opracowała
                                                                                                                        Izabela Muszyńska

 
 

Więcej treści artykułu Piknik Rodzinny

Przygotowania do Kociewskiej Kuźni Rozmaitości

Przygotowania do Kociewskiej Kuźni Rozmaitości

Kultura kociewska nie jest nam obca, daliśmy temu przykład biorąc udział w różnych wydarzeniach kulturalnych. Rokrocznie począwszy od 2012 roku podopieczni świetlicy biorą czynny udział w imprezie pn.: Kociewska Kuźnia Rozmaitości poprzez stoisko z rękodziełem kociewskim a także poprzez występy na dużej scenie przed zgromadzoną publicznością.

Mieliśmy okazję wcielić  się w postaci z bajek Bernarda Janowicza: "Kurónek i kokoszka", "Łgarz", "O kozie rogaty", "Bruny kot i myszor". W kolejnej IV edycji wystąpiliśmy w widowisku pt.  "Maszki" dr hab. Marii Pająkowskiej - Kensik, które kontynuowaliśmy podczas Nocy Świętojańskiej oraz  Dożynek Gminnych. Dwa lata z rzędu zespół Lalkowianki reprezentował świetlicę w Ogólnopolskim Konkursie Kociewskich Kolęd i Pastorałek "Kolandy Lólków Naszych"  organizowanych przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.
Na warsztatach świetlicowych posługujemy się motywami haftu kociewskiego Marii Wespowej i Małgorzaty Garnyszowej, utrwalając je na różnych materiałach - drewnie, tkaninie, ceramice.
Cieszy fakt, że młode pokolenie utożsamia się z naszym pięknym regionem i podejmuje szereg inicjatyw promujących Kociewie a lalkowska społeczność szanuje tradycje, wartości i zwyczaje z nim związane angażując się w różne formy aktywności kulturalnej.

 
 
                                                                                                                                             
                                                                                     
 
 
 
 
                                                                                   Opiekun Świetlicy Wiejskiej w Lalkowach
                                                                  Izabela Muszyńska

Więcej treści artykułu Przygotowania do Kociewskiej Kuźni Rozmaitości
Zobacz więcej aktualności z kategorii Sołectwo Lalkowy