Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Sołectwo Smętówko – Informacje

Sołtys: Grzegorz Lipski


Rada Sołecka:

Bartłomiej Kozłowski

Marta Słomska
Teresa Pyrkowska
Henryk Ruda

Warte zobaczenia:
Pałac, obecnie zaadoptowany na funkcję mieszkaniową oraz zaplecze świetlicowe.

Z kart historii:

Źródła archeologiczne potwierdzają obecność osadniczą na obecnym terenie wsi w okresie wpływów rzymskich, tj. I-IV w. Penetrację terenu przez kupców wędrujących bursztynowym szlakiem poświadczają znaleziska. Najcenniejsze stanowi skarb monet rzymskich. Chociaż po raz pierwszy nazwa Smętówko pojawia się dopiero w XVII w. wiadomym jest jego starsze zamieszkanie. W II poł. XVI w. folwark stanowił dobra rycerskie (szlacheckie) J. Frąckiego herbu Ostrzewie Prusa z pochodzenia. Pod względem sądowym, skarbowym i sejmikowym przynależne do okręgu nowskiego. Po wprowadzeniu świeckiej rejestracji urodzeń, małżeństw i zgonów wieś przynależała do USC w Kopytkowie. W 1937r. dobra objęto planem parcelacyjnym, do dziś zachowały się na terenie wsi Poniatówki z tego okresu. Smętówko leży niecałe 2km od Smętowa Gr. przy szosie Smętowo – Lalkowy. Na wzgórzu stoi eklektyczny pałac z mniej więcej 1860r. o bardzo oryginalnej, rzec można „kubistycznej” bryle.

Eklektyczny pałac w Smętówku z okolic 1860r.

Wybór Sołtysa wsi Smętówko

Wybór Sołtysa wsi Smętówko

Treść obowieszczenia:

obwieszczenie-o-wyborach-soltysa-wsi-SmętówkoPobierz

Więcej treści artykułu Wybór Sołtysa wsi Smętówko

Ferie zimowe 2019

Ferie zimowe 2019

Tegoroczne ferie w świetlicy wiejskiej w Smętówku zgromadziły w niej najmłodszych mieszkańców sołectwa wraz z rodzicami, co przyczyniło się do szczególnej integracji maluszków. Dzieci z pomocą dorosłych chętnie brały udział w zorganizowanych dla nich zajęciach plastycznych, malując farbami piękne walentynkowe serduszka i tworząc zimowy krajobraz na folii. Dla starszych dzieci odbyły się  zajęcia techniczne pt. „Walentynkowa sowa”. Nasi milusińscy z pomocą mam brali również udział w zajęciach kulinarnych przygotowując ciasto na  faworki oraz naleśniki. Dzieci miały okazję skomponować także własne ciastko.  Wielka radością dla dzieci uczestniczących w zajęciach było tworzenie wulkanu. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły przebieg doświadczenia prowokując go do wybuchu. Nad całym procesem czuwały niezawodne mamy naszych maluszków. Niewątpliwie zorganizowane zajęcia i wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu nowych doznań. Dziękuję rodzicom za zaangażowanie w organizację tegorocznych ferii zimowych, dzięki czemu stworzyli swoim pociechom idealną okazję do integracji i zabawy.

Małgorzata Zawadzińska
Opiekun Świetlicy

Więcej treści artykułu Ferie zimowe 2019

Ferie zimowe 2018

Ferie zimowe 2018

Ferie zimowy to czas, na który dzieci bardzo czekają i ważne jest to, aby był on w pełni wykorzystany i odpowiednio zagospodarowany. Dlatego w świetlicy zostały zorganizowane zajęcia tak by dzieci się nie nudziły jak również czegoś nauczyły i zrelaksowały.
Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych gdzie główną rolą była integracja dzieci poprzez wspólne tworzenie zimowego plakatu. Zajęcia techniczne również cieszyły się dużym zainteresowaniem. Stworzone przez nich aniołki powędrowały do ukochanych mam i dziadków. Nie można zapomnieć o zajęciach kulinarnych, które nie tylko uczą dzieci wielu ważnych rzeczy, ale przede wszystkim wprawiają w zadowolenie podczas konsumpcji. W świetlicy zorganizowany został również konkurs plastyczno –techniczny, gdzie za czynny udział dzieci otrzymały piękne nagrody ufundowane przez Urząd Gminy za co bardzo dziękujemy. Oczywiście dzieci gospodarowały sobie czas bawiąc się wspólnie w wymyślonych przez nie zabawach, grach planszowych i oglądaniu bajek. Nie zabrakło również ruchu na świeżym powietrzu jak również w świetlicy podczas zajęć z muzyką.
Dziękujemy za aktywne spędzenie ferii razem z nami w świetlicy, zapraszamy jak zawsze na zajęcia w każdy czwartek i piątek.

Małgorzata Zawadzińska
Opiekun świetlicy

Więcej treści artykułu Ferie zimowe 2018

Spotkanie z Mikołajem 2017

Spotkanie z Mikołajem 2017

Dnia 15 grudnia br. w świetlicy odbyło się dla dzieci spotkanie z mikołajem. Czekając na jego przybycie dzieci aktywnie brały udział w zorganizowanych dla nich zajęciach. Wszystkim małym i większym uczestnikom Mikołaj sprawił miłą i słodką niespodziankę.

Więcej treści artykułu Spotkanie z Mikołajem 2017

Spotkanie opłatkowe 2017

Spotkanie opłatkowe 2017

Dnia 16 grudnia br. odbyło się już kolejne w świetlicy spotkanie opłatkowe, na którym gościliśmy osoby starsze z miejscowości Smętówko. Całe to wydarzenie uświetniliśmy śpiewem kolęd jak również słowem Bożym oraz przedstawieniem z udziałem dzieci. Serdecznie dziękujemy i jeszcze raz życzymy zdrowych i wesołych świąt.

Więcej treści artykułu Spotkanie opłatkowe 2017

Wakacje na świetlicy

Wakacje na świetlicy

Wakacje w świetlicy wiejskiej w Smętówku były dość spontanicznie a to dlatego, że nigdy nie było wiadomo co się będzie działo, choć plan był już dawno ustalony. Działo się tak, ponieważ w zajęciach brały udział dzieci stosunkowo mniejsze niż zawsze. To jednak nie znaczy, że nic nie robiliśmy, wręcz przeciwnie. Dzieci integrowały się poprzez zabawę, zajęcia plastyczne, kulinarne czy ruchowe.
Na samym początku zostało zorganizowane z panią Sołtys ognisko w celu przypieczętowania początku wakacji. Dzieci mogły pomalować sobie twarze odpowiadającym postaciom czy ulubionym zwierzakom. Zabawy z piłką, przygotowane kolorowanki jak i gadżety do zdjęć umilały czas dzieciom.
W ciągu wakacji dzieci nauczyły się grać w różne gry planszowe, kolorowały razem plakat integrując się wzajemnie. W świetlicy odbywały się również zajęcia kulinarne na których, dzieci mogły zaobserwować proces powstawania ciasta jak i same stworzyć własne ciastko, które później ze smakiem zadały. Oglądaliśmy bajki i obcowaliśmy także z naturą poprzez spacery, zabawy w piaskownicy czy też odpoczywanie na trawie.
Wakacje pożegnaliśmy bardzo słonecznie przy ognisku zorganizowanym również z panią sołtys. Dzieci bawiły się razem a także zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z fotobudki. Należy przyznać ze gadżety były rozchwytywane podczas sesji zdjęciowej. Myślę ze zrobione zdjęcia z wakacji powędrują również do ich pamiątkowych albumów dzieci. Z uśmiechem na twarzy choć w myślach już wrzesień pożegnaliśmy ten piękny dla nas czas.

M. Zawadzińska- opiekun świetlicy

Więcej treści artykułu Wakacje na świetlicy
Zobacz więcej aktualności z kategorii Sołectwo Smętówko