Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Sołectwo Kopytkowo – Informacje

Sołtys: Iwona Świderska

Rada Sołecka:

Barbara Jastrzembska
Anna Samulewska
Beata Chyła
Marzena Laskowska

Z kart historii:

Pierwsze informacje archeologiczne związane z istnieniem osady na terenie wsi Kopytkowo pochodzą z okresu wczesnego i późnego średniowiecza. Na X – XI w. datowany jest odkryty tutaj skarb monet polskich, czeskich, niemieckich, duńskich, angielskich i arabskich. Znalezisko poświadcza rozwiniętą bogatą wymianę handlową i krzyżowanie się w pobliżu interesującej nas osady szlaków handlowych biegnących z kierunku północy, południa i zachodu.
Pierwsza wzmianka pisana pochodzi z 1290 r. kiedy to 26 III książę Mściwój w Gdańsku nadał wieś Kopytkowo braciom Dywanowi i Przybysławowi z powinnościami i prawem kopania (wydobycia) każdego rodzaju metali z wyjątkiem złota, dzieląc się z księciem po połowie. Otrzymali także prawo sprawowania sądów dużych i małych.
W 1810 r. Kopytkowo znalazło się w rękach przybyłej z Malborka rodziny von Plehnów. Plehnowie byli właścicielami majątku w Kopytkowie do 1945 r. W czasie okupacji w piwnicach ich pałacu za zgodą właścicieli mieścił się areszt, w którym przetrzymywano, torturowano i zabijano mieszkańców okolicznych wiosek. Plehnowie uciekli na krótko przed wyzwoleniem wsi, tj. przed 20 II 1945 r. Rodową siedzibę przejął Skarb Państwa a z majątku powstało w 1949 r. Państwowe Gospodarstwo Rolne, które istniało do początku lat 90-tych XX w. Dziś to duża wieś kociewska, w pobliżu której znajduje się węzeł drogowy Kopytkowo Autostrady A1 z DW231, co stanowi niezwykle ważny aspekt w rozwoju wsi jak i gminy.

"Sprzątnij śmiecia" - Sołectwo Kopytkowo

"Sprzątnij śmiecia" - Sołectwo Kopytkowo

29 kwietnia br. w sołectwie Kopytkowo grupa mieszkańców zebrała się, aby śladem roku ubiegłego uporządkować teren swojego sołectwa i dołożyć swoją cegiełkę do estetyzacji wsi. Akcja "Sprzątnij śmiecia" to inicjatywa pani sołtys Iwony Świderskiej, która wspólnie z ochotnikami czynnie uczestniczyła w pracach porządkowych.

Gratulujemy wszystkim zaangażowanym i dziękujemy za dobry przykład.

Więcej treści artykułu "Sprzątnij śmiecia" - Sołectwo Kopytkowo

Kopytkowo - oddział poczty

Kopytkowo - oddział poczty

Zgodnie z wiadomością otrzymaną od Poczty Polskiej S.A. informujemy o uruchomieniu placówki pocztowej w miejscowości Kopytkowo.

Adres: Kopytkowa nr 23 A

Godziny otwarcia: pon - pt w godz. 8:00 -12:00.

Kopytkowo 83 - 231.

Więcej treści artykułu Kopytkowo - oddział poczty

KGW Kopytkowo. Spotkanie z coachem

KGW Kopytkowo. Spotkanie z coachem

O tym, jak ważny jest rozwój osobisty i odkrycie swoich mocnych stron, przekonały się członkinie KGW Kopytkowo, które w dniu 27 marca gościły Coach Panią Małgorzatę Zaremba. Pani Małgorzata jest trenerem rozwoju osobistego i grupowego z Nadwiślańskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Dzierzgoniu.

- Podczas spotkania zostały przeprowadzone warsztaty z rozwoju grupowego organizacji, gdzie otrzymałyśmy informacje, jak pracować w zespole, jak poprawić komunikatywność w grupie, jak wspólnie odpowiadać za realizację zadań( projektów) w KGW oraz jak lepiej radzić sobie z emocjami i ze stresem relacjonuje Pani Iwona Świderska, KGW Kopytkowo.

Trenerka podpowiedziała paniom, jak postępować, aby obudzić w sobie radość, osiągać cele i wypracować dobre relacje międzyludzkie, a także które narzędzia wykorzystać w pracy zespołowej. Ostatecznie to jest najważniejsze w każdej grupie osób współpracujących ze sobą.

_________

Gratulujemy Pani Przewodniczącej KGW Kopytkowo Pani Iwonie inicjatywy, która z pewnością przełoży się na efekty nie tylko pracy zespołowej członkiń koła, ale także zmobilizuje panie do działania w ramach własnego rozwoju. Brawo!

Więcej treści artykułu KGW Kopytkowo. Spotkanie z coachem

Spotkanie integracyjne dla kobiet w Kopytkowie

Spotkanie integracyjne dla kobiet w Kopytkowie

Zaprasza Sołectwo Kopytkowo oraz KGW Kopytkowo.

Projekt współfinansowany przez Urząd Gminy w Smętowie oraz KGW Kopytkowo.

Więcej treści artykułu Spotkanie integracyjne dla kobiet w Kopytkowie

Zbiórka dla Ukrainy. Kopytkowo.

Zbiórka dla Ukrainy. Kopytkowo.

Sołectwo Kopytkowo w ramach pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy ogłasza zbiórkę.

Zbiórka odbywać się będzie w budynku Rehabilitacji przy Ośrodku Zdrowia w Kopytkowie od poniedziałku do piątku,

W godzinach od 8:00 do 18:00

Aktualnie zbieramy:

• Śpiwory

• Pościel – wyłącznie nowa

• Zestawy pierwszej pomocy, podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)

• Środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji

• Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło

• Dezodoranty

• Pasta do zębów

• Szczoteczki do zębów

• Grzebienie i szczotki do włosów – wyłącznie nowe

• Bielizna damska, męska, dziecięca – wyłącznie nowa

• Podpaski

• Pampersy

• Pieluchy dla dorosłych

• Papier toaletowy i ręczniki papierowe

• Ręczniki (w tym z mikrofibry)

• Worki na śmieci

Na chwilę obecną nie zbieramy odzieży ani żywności !!!

Więcej treści artykułu Zbiórka dla Ukrainy. Kopytkowo.

III spotkanie noworoczne Seniorów

III spotkanie noworoczne Seniorów

Sołectwo Kopytkowo wraz z KGW Kopytkowo zorganizowało po raz III Spotkanie Noworoczne Seniorów, które odbyło się w siedzibie GOKSIR Smętowo Graniczne dnia 22.02.2020r. Na te wydarzenie przybyli zaproszeni goście Włodarze Gminy Smętowo Gr. Radni Kopytkowo, Radni Powiatowi, Księża z Parafii Smętowo Gr.,  Prezes LZS Pogoń Smętowo, Panie z KGW Kopytkowo,Sołtys i  Rada Sołecka Kopytkowo oraz Seniorzy. Sołtys p. Iwona Świderska oraz Przewodnicząca KGW Kopytkowo p.Bożena Mirota przywitali przybyłych  uczestników na to spotkanie. Wszystkich  przywitano oklaskami. Na tę imprezę przygotowano poczęstunek przygotowany przez Panie Gospodynie  i Panie z Rady Sołeckiej Kopytkowo. Uczestnicy tej uroczystości mieli przyjemność zobaczyć dwa skecze pn. Gosposia na parafii, Jak uzyskać Wizę oraz usłyszeć jak Seniorzy recytowali wiersze z lat młodości  gdzie zaszczycił Swoją obecnością 94 letni  Pan Czesław Rocławski, który od kilkunastu lat spisuje wspomnienia w zeszycie, gdzie na podstawie tych zapisek wydał książkę pt. Dziadek Opowiada, chętnie podzielił się wspomnieniami i wyrecytował wiersz w gwarze kociewskiej. Seniorzy  i goście otrzymali autograf w z książką autora. Wspólnie zaśpiewano kilka piosenek i goście z Seniorami porwali się na parkiet w wir tańców. Słychać było dialog Seniorów, który nie miał końca... tego spotkania.  Goście na pewno będą wspominać  swoim bliskim jak miło spędzili czas. Do następnego spotkania z Seniorami....zakończyła słowami Pani Sołtys Kopytkowa i podziękowała za przybycie.

Iwona Świderska

Więcej treści artykułu III spotkanie noworoczne Seniorów
Zobacz więcej aktualności z kategorii Sołectwo Kopytkowo