Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Sołectwo Kościelna Jania – Informacje

Sołtys: Iwona Kleina

Rada Sołecka:

Mariusz Damrath
Medard Kleina
Maria Zamorowska
Ryszard Piórek

Warte odwiedzenia:
Gotycki kościół, o potężnej, czterokondygnacyjnej wieży obronnej p/w Trójcy Świętej

Z kart historii:

   Historia archeologii sięga tu czasów epoki neolitu poprzez epokę brązu 1900 650 p.n.e. i zachowuje ciągłość w epoce żelaza i okresie wpływów rzymskich do IV w. W źródłach pisanych rzeczka Jana (obecnie Janka), od której wzięły swą nazwę trzy istniejące obecnie wsie: Stara, Leśna i Kościelna Jania, występuje po raz pierwszy w dokumencie Mściwoja II z 1274 r. Pierwotnie stanowiły one jeden kompleks dóbr pod nazwą Jania (Jene). Trzy odrębne wsie Jania znane są dopiero od 1402 r. W Kościelnej Jani na dużą uwagę zasługuje kościół, o potężnej, czterokondygnacyjnej wieży obronnej, o skromnym wnętrzu z tablicą pamiątkową z 1622 roku ku czci Piotra Kostki, który zakończył budowę świątyni. Na murze zewnętrznym kościoła znajduje się tablica pamiątkowa ku czci ks. Ambrożego Lewandowskiego, zamordowanego przez hitlerowców w 1939 roku. W podziemiu kościoła znajdują się prawdopodobnie prochy Jana z Jani. Około 500 m na wschód od kościoła znajdują się resztki fundamentów (podpiwniczeń) murowanego zamku gotyckiego z XIV-XV w. W okolicznych lasach, oprócz Jana z Jani i innych właścicieli dóbr Jańskich, często polował także Jan III Sobieski, który był także starostą gniewskim o obok zamku w Gniewie wybudował dla swojej Marysieńki, do dzisiaj stojący i niezwykle urokliwy pałac.

Zdjęcie kościoła w Kościelnej Janii z perspektywy lotu ptaka

Wakacje - oferta na lipiec 2024

Wakacje - oferta na lipiec 2024

Kochani, kto zostaje w domu w pierwszy miesiąc wakacji wcale nie musi się nudzić. Poniżej publikujemy dla Was ofertę przygotowaną przez miejscowy ośrodek kultury i sportu GOKSiR oraz świetlice wiejskie.

Spędźmy te wakacje wspólnie! 🙂

Więcej treści artykułu Wakacje - oferta na lipiec 2024

Ferie zimowe 2018

Ferie zimowe 2018

Ferie zimowe w Kościelnej Jani to jedynie trzy dni zajęć świetlicowych. W poniedziałek, 29 stycznia, odbyła się bowiem wycieczka do Starogardu Gdańskiego organizowana przez GOKSiR w Smętowie Granicznym, w związku z tym świetlica tego dnia była nieczynna. Kolejnego dnia (30 stycznia) dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których przygotowywano tzw. kosudamę, czyli kwiatowe kule tworzone z papieru. Podczas zajęć przygotowano również gazetkę o tematyce zimowej. Młodzież uczestnicząca w zajęciach świetlicowych rozegrała także turniej gry w Jengę. Ponadto nie zabrakło zajęć obejmujących gry i zabawy świetlicowe, które cieszyły się szczególną popularnością wśród młodszych dzieci. Drugi tydzień ferii rozpoczął się w poniedziałek, 5 lutego, zajęciami kulinarnymi. Tym razem dzieci uczyły się, jak przygotować ciasteczka budyniowe. Warto zaznaczyć, że mimo, iż ciastka przygotowuje się bardzo szybko, to jeszcze szybciej zniknęły one z talerzy! Tego dnia również był czas na gry i zabawy integracyjne. Jako, że zajęcia kulinarne w Kościelnej Jani cieszą się szczególnym zainteresowaniem, nie mogło ich także zabraknąć ostatniego dnia ferii, tj. 6 lutego. Tego dnia dzieci przygotowały gofry, które, ku ich radości, zdobiła duża porcja bitej śmietany. Nie zabrakło także rozgrywek młodzieży w tenisa stołowego. W ten wyjątkowo rozrywkowy sposób zakończyły się ferie zimowe w Kościelnej Jani.
 

Agata Ziorkiewicz
Opiekun świetlicy

Więcej treści artykułu Ferie zimowe 2018

II BIEG PRZEŁAJOWY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

II BIEG PRZEŁAJOWY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Więcej informacji na plakacie poniżej.

Więcej treści artykułu II BIEG PRZEŁAJOWY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Zobacz więcej aktualności z kategorii Sołectwo Kościelna Jania