Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Sołectwo Rynkówka – Informacje

Sołtys: Kazimierz Gawlik

Rada Sołecka:

Dominika Buławska
Alicja Glinkowska
Małgorzata Gawlik
Barbara Kowalska

Warte odwiedzenia:
Kiedyś gotycki zamek wzniesiony przez krzyżackiego komtura z Gniewu. Dzisiaj piękny neogotycki pałac z bogatym zasobem miejscowych legend.

Z kart historii:

Pierwsze ślady osadnictwa z terenu dzisiejszej wsi Rynkówka pochodzą dopiero z okresu wczesnego średniowiecza datowanego na lata 570 – 1250 i zachowują ciągłość również w okresie następnym. W źródłach pisanych wieś figuruje jako jedna z tych, które na ziemi smętowskiej powstały w wyniku kolonizacyjnej działalności Zakonu w latach 1353 – 1437.
Zamek w Rynkówce – swoją pisaną historię rozpoczyna w czternastym wieku, kiedy to komtur gniewski wybudował tu zamek obronny. Wybudowany został jako obronna trójskrzydłowa warownia z kurtynowym murem  oraz zwodzonym mostem od południa. Wybrukowany zamkowy dziedziniec leży obecnie 80 cm poniżej poziomu terenu. Do dzisiaj zachował się też układ fos, gotyckie piwnice, oraz część parteru.

Zdjęcie pałacu w Rynkówce z perspektywy lotu ptaka

Ferie zimowe w Rynkówce

Ferie zimowe w Rynkówce

Ferie zimowe to tak jak i wakacje długo oczekiwany czas przez wszystkich uczniów. Dzieci podczas tej  przerwy chętnie brały udział w zajęciach zorganizowanych w świetlicy. Wspólnie malowaliśmy plakaty, jeden zimowy, drugi wiosenny, żeby przegonić zimę, lepiliśmy „slime”, graliśmy w gry planszowe i ping ponga, razem oglądaliśmy bajki. Oczywiście nie mogło zabraknąć zajęć kulinarnych – piekliśmy gromadnie przepyszne gofry i naleśniki. Dziękujemy wszystkim za aktywne spędzenie czasu!

 

                                                                                                                                     Joanna Bukorzycka - Ziemer

Więcej treści artykułu Ferie zimowe w Rynkówce

Wakacje na świetlicy

Wakacje na świetlicy

Tegoroczne wakacje w Świetlicy Wiejskiej w Rynkówce były bardzo energiczne i wesołe. Dzieci z chęcią uczęszczały na zaplanowane zajęcia. Na przywitanie wakacji z panią sołtys zorganizowaliśmy ognisko. Najbardziej preferowane były zajęcia kulinarne, przy których dzieci bardzo integrowały się ze sobą poprzez wspólną prace. Nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu, gier zespołowych takich jak dwa ognie, siatkówki, podchodów i wspólnych spacerów. Odbyła się także wycieczka rowerowa po najbliższej okolicy. W czasie niepogody aktywnie spędzaliśmy czas w świetlicy grając w planszówki,  gry karciane jak również przeprowadzając zajęcia plastyczno- techniczne. Na zakończenie wakacji odbyło się ognisko z kiełbaskami. Dziękujemy wszystkim za udział w aktywnych wakacjach i czekamy już do następnego lata.

Opracowała:
Iwona Langowska
Opiekunka świetlicy

Więcej treści artykułu Wakacje na świetlicy

Festyn Rodzinny w Rynkówce

Festyn Rodzinny w Rynkówce
Więcej treści artykułu Festyn Rodzinny w Rynkówce

Zaproszenie na zebranie wiejskie

ZAPROSZENIE

Sołtys wsi Rynkówka wraz z Radą Sołecką serdecznie zapraszają
na zebranie wiejskie, które odbędzie się w dniu 29 lutego 2016 roku (poniedziałek) o godz. 16:00 w świetlicy wiejskiej w Rynkówce.
Głównym tematem zebrania jest podział środków finansowych na 2016 rok.

Sołtys wsi Rynkówka
/-/ Dominika Buławska

Więcej treści artykułu Zaproszenie na zebranie wiejskie
Zobacz więcej aktualności z kategorii Sołectwo Rynkówka