Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Sołectwo Leśna Jania – Informacje

Sołtys: Marek Surma

Rada Sołecka:

Roman Łytkowski
Maria Chyła
Janusz Młodawski
Genowefa Kleina

Z kart historii:

Historia archeologii sięga tu czasów epoki neolitu poprzez epokę brązu 1900 650 p.n.e. i zachowuje ciągłość w epoce żelaza i okresie wpływów rzymskich do IV w. W źródłach pisanych rzeczka Jana (obecnie Janka), od której wzięły swą nazwę trzy istniejące obecnie wsie: Stara, Leśna i Kościelna Jania, występuje po raz pierwszy w dokumencie Mściwoja II z 1274 r. Pierwotnie stanowiły one jeden kompleks dóbr pod nazwą Jania (Jene). Trzy odrębne wsie Jania znane są dopiero od 1402 r.

Ferie zimowe 2019

Ferie zimowe 2019

Ferie zimowe to czas, w którym uczniowie mogą odpocząć od codziennych obowiązków szkolnych. O tym, że warto spożytkować go aktywnie przekonały się dzieci uczęszczające na zajęcia odbywające się w świetlicy wiejskiej w Leśnej Jani. W tym roku dzieci mogły skorzystać z szerokiej oferty zajęć świetlicowych. Jedną z wielu propozycji, jakie czekały na dzieci, były zajęcia plastyczno-techniczne, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców sołectwa. Tego typu aktywności pobudzają wyobraźnię i kreatywność dzieci oraz ćwiczą ich dokładność i precyzję. Podczas zajęć tworzono między innymi zimowe krajobrazy, walentynkowe sowy oraz tradycyjny, wspólnie wykonany, plakat tematycznie związany z panującą porą roku.  Inną, ciekawą formą spędzenia czasu, okazały się być warsztaty kulinarne, podczas których, dzieci mogły wcielić się w rolę kucharza przygotowującego pyszne  ciasteczka, czy naleśniki. W czasie trwania ferii zimowych nie mogło również zabraknąć seansu filmowego! Poza tym odbyły się różnego rodzaju pogadanki, podczas których wiele mówiono na temat udzielania pierwszej pomocy, a także przypominano numery alarmowe. Ponadto dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe miały okazję do przeprowadzenia doświadczenia - samodzielnie wywołując erupcję wulkanu. By dodatkowo utrwalić wiedzę na ten temat uczestnicy zajęć wzięli udział w edukacyjnej projekcji filmowej. Atrakcją, która wzbudziła największe zainteresowanie wśród dzieci była gra terenowa, podczas której dzieci wcieliły się w rolę detektywów poszukujących zaginionej paczki. W tym roku pogoda podczas ferii zimowych wyjątkowo nas rozpieszczała, korzystaliśmy więc z tego podczas spacerów po okolicy oraz aktywności fizycznej na placu zabaw. Ponadto nie zabrakło zajęć z wykorzystaniem tradycyjnych gier planszowych, które swoją ponadczasowością przyćmiły nawet świetlicowe komputery. Dodatkowo dzieci chętnie przejmowały inicjatywę w organizowaniu przeróżnych zabaw, ćwicząc tym samym swoją kreatywność. Choć ferie zimowe upłynęły bardzo szybko, dzięki różnorodności proponowanych zajęć i aktywności dzieci mamy co wspominać! Dziękuję rodzicom za udział ich dzieci w tegorocznych feriach zimowych i zapraszam na zajęcia świetlicowe, również w czasie trwania roku szkolnego.  

Małgorzata ZawadzińskaOpiekun Świetlicy

Więcej treści artykułu Ferie zimowe 2019

Wakacje na świetlicy

Wakacje na świetlicy

Wakacje w świetlicy przebiegły bardzo pomyślnie, ponieważ w zajęciach udział brała bardzo liczna grupa dzieci.
Dwumiesięczną przerwę od nauki rozpoczęliśmy ogniskiem, które zorganizowaliśmy wspólnie z panem sołtysem. W trakcie wakacji odbywały się zajęcia kulinarne, na których dzieci uczyły się jak przygotowywać posiłki, warsztaty plastyczno- techniczne, jak i zajęcia rekreacyjno- sportowe. Bardzo często przebywaliśmy na świeżym powietrzu, gdzie miejsce miały wspólne spacery, gra w piłkę, klasy i podchody. Najbardziej lubianą przez dzieci grą planszową był chińczyk. Na zakończenie wakacji pomimo brzydkiej pogody ponownie odbyło się ognisko, na którym wspólnie z dziećmi wspominaliśmy wakacje, które tak szybko minęły. Bardzo dziękujemy dzieciom za udział w zajęciach, a panu sołtysowi za pomoc i dobrą współpracę.

Opracowała :
Opiekun świetlicy
Iwona Langowska

Więcej treści artykułu Wakacje na świetlicy

Festyn "Rodzina w komplecie"

Festyn "Rodzina w komplecie"
Więcej treści artykułu Festyn "Rodzina w komplecie"

X-lecie KGW Leśna Jania

X-lecie KGW Leśna Jania

21 listopada br. Koło Gospodyń Wiejskich Leśna Jania obchodziło jubileusz 10-lecia istnienia.

Więcej treści artykułu X-lecie KGW Leśna Jania

Spotkanie opłatkowe

Spotkanie opłatkowe

Spotkanie opłatkowe w sołectwie Leśna Jania odbyło się 5 grudnia w świetlicy wiejskiej. O potrawy wigilijnego stołu zadbały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Wśród przybyłych goście znaleźli się: Wójt Gminy Smętowo Graniczne Anita Galant,  proboszcz parafii Kościelna Jania ks. Krzysztof Koch oraz pani Bożena Langowska - przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet.

Więcej treści artykułu Spotkanie opłatkowe

Sołecki Festyn Rodzinny!

Sołecki Festyn Rodzinny!
Więcej treści artykułu Sołecki Festyn Rodzinny!
Zobacz więcej aktualności z kategorii Sołectwo Leśna Jania