Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Sołectwo Leśna Jania – Informacje

Sołtys: Angelika Godlewska

Rada Sołecka:

Roman Łytkowski
Maria Chyła
Janusz Młodawski
Genowefa Kleina

Z kart historii:

Historia archeologii sięga tu czasów epoki neolitu poprzez epokę brązu 1900 650 p.n.e. i zachowuje ciągłość w epoce żelaza i okresie wpływów rzymskich do IV w. W źródłach pisanych rzeczka Jana (obecnie Janka), od której wzięły swą nazwę trzy istniejące obecnie wsie: Stara, Leśna i Kościelna Jania, występuje po raz pierwszy w dokumencie Mściwoja II z 1274 r. Pierwotnie stanowiły one jeden kompleks dóbr pod nazwą Jania (Jene). Trzy odrębne wsie Jania znane są dopiero od 1402 r.

Dzień Dziecka w Leśnej Jani

Dzień Dziecka w Leśnej Jani

Zaproszenie do wspólnej zabawy z okazji Dnia Dziecka w sołectwie Leśna Jania.

Więcej treści artykułu Dzień Dziecka w Leśnej Jani

Ferie zimowe 2019

Ferie zimowe 2019

Ferie zimowe to czas, w którym uczniowie mogą odpocząć od codziennych obowiązków szkolnych. O tym, że warto spożytkować go aktywnie przekonały się dzieci uczęszczające na zajęcia odbywające się w świetlicy wiejskiej w Leśnej Jani. W tym roku dzieci mogły skorzystać z szerokiej oferty zajęć świetlicowych. Jedną z wielu propozycji, jakie czekały na dzieci, były zajęcia plastyczno-techniczne, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców sołectwa. Tego typu aktywności pobudzają wyobraźnię i kreatywność dzieci oraz ćwiczą ich dokładność i precyzję. Podczas zajęć tworzono między innymi zimowe krajobrazy, walentynkowe sowy oraz tradycyjny, wspólnie wykonany, plakat tematycznie związany z panującą porą roku.  Inną, ciekawą formą spędzenia czasu, okazały się być warsztaty kulinarne, podczas których, dzieci mogły wcielić się w rolę kucharza przygotowującego pyszne  ciasteczka, czy naleśniki. W czasie trwania ferii zimowych nie mogło również zabraknąć seansu filmowego! Poza tym odbyły się różnego rodzaju pogadanki, podczas których wiele mówiono na temat udzielania pierwszej pomocy, a także przypominano numery alarmowe. Ponadto dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe miały okazję do przeprowadzenia doświadczenia - samodzielnie wywołując erupcję wulkanu. By dodatkowo utrwalić wiedzę na ten temat uczestnicy zajęć wzięli udział w edukacyjnej projekcji filmowej. Atrakcją, która wzbudziła największe zainteresowanie wśród dzieci była gra terenowa, podczas której dzieci wcieliły się w rolę detektywów poszukujących zaginionej paczki. W tym roku pogoda podczas ferii zimowych wyjątkowo nas rozpieszczała, korzystaliśmy więc z tego podczas spacerów po okolicy oraz aktywności fizycznej na placu zabaw. Ponadto nie zabrakło zajęć z wykorzystaniem tradycyjnych gier planszowych, które swoją ponadczasowością przyćmiły nawet świetlicowe komputery. Dodatkowo dzieci chętnie przejmowały inicjatywę w organizowaniu przeróżnych zabaw, ćwicząc tym samym swoją kreatywność. Choć ferie zimowe upłynęły bardzo szybko, dzięki różnorodności proponowanych zajęć i aktywności dzieci mamy co wspominać! Dziękuję rodzicom za udział ich dzieci w tegorocznych feriach zimowych i zapraszam na zajęcia świetlicowe, również w czasie trwania roku szkolnego.  

Małgorzata ZawadzińskaOpiekun Świetlicy

Więcej treści artykułu Ferie zimowe 2019

Wakacje na świetlicy

Wakacje na świetlicy

Wakacje w świetlicy przebiegły bardzo pomyślnie, ponieważ w zajęciach udział brała bardzo liczna grupa dzieci.
Dwumiesięczną przerwę od nauki rozpoczęliśmy ogniskiem, które zorganizowaliśmy wspólnie z panem sołtysem. W trakcie wakacji odbywały się zajęcia kulinarne, na których dzieci uczyły się jak przygotowywać posiłki, warsztaty plastyczno- techniczne, jak i zajęcia rekreacyjno- sportowe. Bardzo często przebywaliśmy na świeżym powietrzu, gdzie miejsce miały wspólne spacery, gra w piłkę, klasy i podchody. Najbardziej lubianą przez dzieci grą planszową był chińczyk. Na zakończenie wakacji pomimo brzydkiej pogody ponownie odbyło się ognisko, na którym wspólnie z dziećmi wspominaliśmy wakacje, które tak szybko minęły. Bardzo dziękujemy dzieciom za udział w zajęciach, a panu sołtysowi za pomoc i dobrą współpracę.

Opracowała :
Opiekun świetlicy
Iwona Langowska

Więcej treści artykułu Wakacje na świetlicy

Festyn "Rodzina w komplecie"

Festyn "Rodzina w komplecie"
Więcej treści artykułu Festyn "Rodzina w komplecie"

X-lecie KGW Leśna Jania

X-lecie KGW Leśna Jania

21 listopada br. Koło Gospodyń Wiejskich Leśna Jania obchodziło jubileusz 10-lecia istnienia.

Więcej treści artykułu X-lecie KGW Leśna Jania

Spotkanie opłatkowe

Spotkanie opłatkowe

Spotkanie opłatkowe w sołectwie Leśna Jania odbyło się 5 grudnia w świetlicy wiejskiej. O potrawy wigilijnego stołu zadbały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Wśród przybyłych goście znaleźli się: Wójt Gminy Smętowo Graniczne Anita Galant,  proboszcz parafii Kościelna Jania ks. Krzysztof Koch oraz pani Bożena Langowska - przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet.

Więcej treści artykułu Spotkanie opłatkowe
Zobacz więcej aktualności z kategorii Sołectwo Leśna Jania