Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

20 lat z miłością dla bliźniego

W niedzielę, 27 października, w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała i Krwi Pańskiej w Smętowie Granicznym uroczystą Mszą Świętą rozpoczęły się obchody 20- lecia istnienia Parafialnego Zespołu Caritas. Wierni zgromadzeni na liturgii dziękowali Bogu za minione lata działalności tej organizacji i prosili o potrzebne łaski na kolejne lata pełne działań dla dobra drugiego człowieka.

Następnie zgromadzeni goście oraz członkowie Parafialnego Zespołu Caritas zaproszeni zostali do Restauracji „Dowhań” w Smętowie Granicznym, gdzie podczas oficjalnej części spotkania podziękowano sponsorom, którzy przez dwadzieścia ostatnich lat tak chętnie wspierali dzieło niesione przez Caritas. W uroczystościach udział brała, między innymi, Wójt Gminy Smętowo Graniczne, która złożyła na ręce prezes – Gabrieli Stobba oraz jej zastępcy – Aliny Knut, kwiaty oraz grawerowany dyplom w podziękowaniu za ich służbę. Ponadto każda z Członkiń otrzymała książkę pt. „Mała Księga Patrioty”, ponieważ, jak zaznaczyła Wójt Gminy, choć w dzisiejszych czasach nikt nie wymaga od nas przelewu krwi za ojczyznę, to nasze Panie zrzeszone w Parafialnym Zespole Caritas, nieraz musiały zawalczyć o dobro drogiego człowieka, okazując tym samym swoje przywiązanie do kraju, polskości i lokalnej społeczności. Dziękujemy Paniom, które tak chętnie angażują się w życie naszej Gminy poprzez odejmowane przez Caritas działania.

 Parafialny Zespół Caritas w Smętowie Granicznym powstał z dniem 17 listopada 1999 roku, kiedy to ówczesny Biskup Diecezji Pelplińskiej, śp. Jan Bernard Szlaga wydał dekret w tej sprawie. Ważną postacią, o której nie zapomniano w niedzielnej modlitwie była pani Teresa Wegner-Czajka – osoba, która zainicjowała powstanie tej organizacji na terenie Gminy Smętowo Graniczne. Co ważne, pani Teresa była również funkcję prezesa przez czternaście lat istnienia zespołu, aż do dnia jej śmierci. Jej charyzma i otwarte serce dla drugiego człowieka na zawsze pozostaną w pamięci Mieszkańców Gminy Smetowo Graniczne. Obecnie Parafialny Zespół Caritas to aż 15 Członkiń oraz jedna członkini honorowa. Imiona i nazwiska pań udzielających się w Caritasie znajdą Państwo w różowym tle obok niniejszego tekstu. Czym zajmuje się Smętowska Caritas? Odpowiadamy słowami z parafialnej strony internetowej:

„ Przeprowadzamy cykliczne akcje:

od 10 lat organizujemy spotkania dla osób „nieco wcześniej urodzonych”

realizujemy program PEAD – rozprowadzanie żywności dla potrzebujących

corocznie uczestniczymy w akcji   „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” – sprzedaż  świec  wigilijnych

organizujemy corocznie akcję „Dar serca” – zbiórkę żywności  w  okresie bożonarodzeniowym w sklepach z terenu parafii. Dzięki naszym darczyńcom   przygotowujemy kilkadziesiąt paczek:

Dla dzieci ze słodyczami

Osób starszych  i samotnych z art. spożywczymi

w Niedzielę Palmową organizujemy kiermasz świąteczny, na którym można zakupić  paschaliki, chlebki miłości, palmy i stroiki

uczestniczymy  w akcji „Wakacje z Caritas” – wypoczynek letni w formie kolonii dla naszych najmłodszych pociech. Organizujemy też wycieczki do ciekawych miejsc. Byliśmy w Poznaniu, Zielonej Górze, Kołobrzegu, Licheniu, Gnieźnie i wielu innych. Pływaliśmy statkami, jeździliśmy zabytkowymi kolejkami i  wojskowymi wozami bojowymi

dotychczas byliśmy też współorganizatorami pikników parafialnych a w 2013 r. festynu parafialnego

przeprowadzamy comiesięczne zbiórki do puszek przed kościołem

jesteśmy też współorganizatorem akcji  „Cała Polska czyta dzieciom” I Gminnego Konkursu Twórczości Ks. Jana Twardowskiego.

W działaniach naszych nieodłącznie wspomagają nas wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej w Smętowie Granicznym. Koło to powstało 18 marca 2003 roku, a rolę opiekuna pełni  Dyrektor  Szkoły Pani Anna Knuta. Początkowo Koło liczyło 40 uczniów.

Uczniowie niejednokrotnie ubogacali też  różnego rodzaju spotkania ciekawym programem  artystycznym.”

Drogie Panie, ciężko znaleźć słowa, by wyrazić wdzięczność za wszystko, co przez ostatnie dwadzieścia lat zrobiłyście dla Gminy Smętowo Graniczne. Niech zatem proste i szczere „dziękujemy” odda nasze przywiązanie. Życzymy Wam również, by całe dobro, jakie niesiecie swoją działalnością wróciło do Was ze zdwojoną siłą – zasługujecie na to!