Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

5. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy

5. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy znów połączył dwa Regiony.
 
Tradycyjnie, w trzeci weekend lipca odbyła się impreza rowerowa, która po raz kolejny połączyła Kociewie z Powiślem. Wszystko to za sprawą mostu, który od ponad sześciu lat ułatwia przeprawę przez Wisłę w tym terenie. Impreza rowerowa to inicjatywa Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE wspierana organizacyjnie i finansowo przez Miasto Kwidzyn, Gminę Gniew oraz Powiat Tczewski.
 
– Nasze rajdy rowerowe co roku cieszą się dużym zainteresowaniem cyklistów. –mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE – Trafiają do nas nie tylko Kociewiacy ze Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Gniewu, Pelplina, Zblewa czy Starej Kiszewy, ale również osoby z Elbląga, Malborka, Kwidzyna, Gdańska, a nawet grupa znajomych z Wielkopolski.
 
W minioną sobotę z Piaseczna w Gminie Gniew wyruszyło prawie dziewięćdziesięciu rowerzystów, którzy przejechali przez Tymawę, Jaźwiska, Korzeniewo, Marezę, Kwidzyn, Dankowo, aż do Rakowca, gdzie na uczestników czekał… pyszny żurek. Kolejne miejscowości to: Otoczyn, Morawy, Kołodzieje, Kowale, Grażymowo, Prabuty, Górowychy i Rodowo, gdzie poza noclegiem w gościnnej szkole, rowerzyści zorganizowali integracyjne ognisko. W sumie, pierwszego dnia uczestnicy przejechali około 62 km. W niedzielę, rajd wyruszył w drogę powrotną przez Gdakowo, Orkusz, Laskowice, Szadowski Młyn, Brokowo, Tychnowy, Gurcz, Pastwę, Lipianki, Aplinki, Rakowiec, Wyręby Wielkie i Piaseczno. Tego dnia pokonano około 55 kilometrów.
 
– Coroczny rajd organizowany przez LOT KOCIEWIE staje się coraz bardziej popularny wśród mieszkańców Kwidzyna i okolic. Trend się zmienia i z roku na rok przybywa coraz więcej mieszkańców naszego miasta, którzy razem z nami chcą aktywnie spędzić weekend – podkreślaJan Kozłowskiz Urzędu Miejskiego w Kwidzynie.
 
Ciekawostką tegorocznego rajdu jest to, że rowerzyści przejechali przez dwa powiaty: tczewski oraz kwidzyński, jak również odwiedzili dwa województwa: pomorskie i warmińsko-mazurskie, choć to drugie tylko przez kilka kilometrów. Zostali także poczęstowani obiadem w dwóch Rakowcach – pierwszego dnia w tym po stronie powiślańskiej, a drugiego po stronie kociewskiej, w Gminie Gniew.
 
– Rajd Kociewsko-Powiślański nie udałby się gdyby nie zaangażowanie naszych partnerów samorządowych oraz społeczności odwiedzanych wsi. – podkreśla Piotr Kończewski– To pomoc i współorganizacja ze strony Miasta Kwidzyna, Gminy Gniew oraz Powiatu Tczewskiego pozwalają tak sprawnie zrealizować tę rowerową imprezę, która podobnie jak most na Wiśle „przekracza granice, łączy regiony”.
 
Już za cztery tygodnie kolejna rowerowa propozycja od Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE: 22. Kociewsko-Borowiacki Rajd Rowerowy, który odbędzie się na Kociewskich Trasach Rowerowych powiatu starogardzkiego i świeckiego w dniach 17-18 sierpnia.