Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Gminno – Parafialne Dożynki 2016

     Uroczyste Dziękczynienie za tegoroczne plony, rozpoczęto od dożynkowego przemarszu przy akompaniamencie orkiestry dętej ze Skórcza. Pochód wyruszył spod budynku Urzędu Gminy na stadion sportowy w Smętowie Granicznym, gdzie odbyła się Msza Św. polowa w intencji rolników. Nabożeństwu przewodniczył Proboszcz Parafii pw. Ciała i Krwi Pańskiej w Smętowie, Ksiądz Leszek Kozłowski.
Starostowie Dożynek, Państwo Lucyna i Krzysztof Brzoskowscy złożyli w darze tradycyjny bochen chleb, którym po Mszy Św. dzielili się zgromadzeni Mieszkańcy gminy.
W części oficjalnej Wójt Gminy Anita Galant przywitała serdecznie przybyłych gości, wśród których znaleźli się: Pan Antoni Szymański – Senator RP, Pan Kazimierz Chyła – Wicestarosta Starogardzki, a także Pan Jerzy Komorowski – Naczelnik Wydziału Ochrony, Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.
Pani Wójt w swoim przemówieniu w sposób szczególny zwróciła się w kierunku rolników:
– …Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – jakże ciężkiej i mozolnej, składam Wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem, z Waszego trudu korzystamy wszyscy(…)
Słowa podziękowania Pani Wójt skierowała także do osób, które na co dzień wspierają pracę rolników, jak również do Starostów tegorocznych Dożynek.

Tradycyjny Wieniec Dożynkowy …

   Po przemówieniach nadszedł czas na wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie grupowym na „Tradycyjny Wieniec Dożynkowy”, którego organizatorem był Urząd Gminy w Smętowie Granicznym. Decyzją komisji konkursowej, najpiękniejszy wieniec zaprezentowały członkinie KGW w Kopytkowie, drugie miejsce otrzymała indywidualna grupa wytwórców z sołectwa Frąca, natomiast na trzeciej pozycji uplasowały się panie z KGW w Starej i Kościelnej Jani. Wszystkie uczestniczki otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe, a także bilet wstępu na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

i z wałkiem i z jajkiem …

  Tuż przed rozpoczęciem części artystycznej Bartłomiej Kozłowski – Dyrektor GOKSiRu zaprosił zgromadzonych na płytę boiska, gdzie odbyły się zawody sołeckie na wesoło. Grupy Mieszkańców na czele z sołtysami zmierzyli się w kilku konkurencjach, dostarczając tym samym wielu wrażeń obserwującej ich poczynania publiczności. Ku zeskoczeniu wielu, w eliminacji "typowo męskiej", polegającej na załadowaniu snopków słomy na przyczepę, wystartowały dwie panie sołtys: Katarzyna Wolska i Renata Włodarczak. Takich zawodniczek nie powstydziłby się żaden zespół. 🙂 Zawodnicy musieli również między innymi zmierzyć się w rzucie wałkiem i slalomie z pasażerem na taczce. Ostatecznie najlepsze wynik osiągnęły w kolejności następujące miejscowości: Kopytkowo, Smętowo Graniczne, Lalkowy i Smętówko. Każde sołectwo otrzymało praktyczne nagrody (sprzęt ogrodniczy), gadżety oraz drzewka ozdobne.

ale w koło było wesoło …

   kiedy śpiewał i tańczył zespół "Kociewie Retro" z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Artyści przypomnieli smętowiakom, jak barwne kulturowo jest nasze Kociewie.
Na scenie amfiteatru wystąpił także zespół Yago prezentujący biesiadę polską w aranżacji gitarowej, a do późnych godzin wieczornych, widownię swoim wokalem bawił Wojtek Lipski.
   Nie obyło się również bez jarmarku dożynkowego, a w nim wyrobów spożywczych i rękodzieła. Organizatorzy zadbali i o poczęstunek dla zebranych, tym razem był to regionalny przysmak – chleb ze smalcem i bigos. Na najmłodszych czekała grupa animatorów oraz dmuchany plac zabaw.
     Zwyczajowo już deszczowe Dożynki, zgromadziły na smętowskim stadionie liczną ilość Mieszkańców. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim przybyłym oraz mediom, które zechciały objąć patronat nad wydarzeniem.

Gminno – Parafialne Dożynki 2016 uznajemy zatem za w pełni  udane.
 

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo na naszym profilu na facebook'u i google+.