Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Sprawozdanie z Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek Kolady Lólków Naszych w Kamionce

Relacja: pani Regina Kotłowska

„Kto śpiewa dwa razy się modli” – tak mówi stare polskie przysłowie. Jeszcze starsze od niego są słowa Pitagorasa „muzyka ziemska jest odbiciem muzyki sfer”.
Taka idea przyświecała tym, którzy 20 stycznia 2016 roku stając na scenie Dworku we Frący  podjęli wyzwanie  muzycznej rywalizacji, kultywującej tradycje regionalne, ogólnopolskie i chrześcijańskie w XI Jubileuszowym   Międzyszkolnym i Międzygminnym  Konkursie Kolęd i Pastorałek „Kolandy Lólków Naszych” pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Smętowo Graniczne pani Anity Galant.
Łącznie na scenie zaprezentowało swoje możliwości muzyczne i potencjał wokalny 60 uczestników. Występowali w kategorii soliści i zespoły, w tej ostatniej także duety. Uczestnikami konkursu byli uczniowie i młodzież z miejscowości Kamionka, Lalkowy, Kopytkowo, Frąca, Pączewo, Czarnylas, Wielki Bukowiec, Skórcz .
W składzie komisji zasiedli: przewodniczący Piotr Chrapokowski – muzyk związany z zespołem „Leszcze”, nauczyciel OPP w Starogardzie Gd., Bogdan Olszynka – jedyny na Kociewiu twórca ludowych instrumentów muzycznych, OPP w Starogardzie Gd., Marzena Ołowska  – prezes stowarzyszenia działającego przy WTZ w Lalkowych, Tomasz Malkowski – organista w kościele p.w. Zwiastowania NMP w Pączewie, Anna Wiśniewska –nauczycielka i w-c dyrektor ZSiW w Smętowie obecnie na emeryturze, Elżbieta Muszyńska – sołtys wsi Frąca, gospodarz obiektu.

Dzięki sponsorom upominki i dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Ponadto cenne  nagrody laureaci w poszczególnych kategoriach:

„0” i klasy I – IV
I miejsce – Maria Guzińska – PSP  kamionka
II miejsce Julia Kamińska – PSP  Kamionka
III miejsce Julia Malkowska – Czarnylas   i Zosia Chrzanowska – Skórcz
oraz wyróżnienia: Zosia Piontek, Maria Śliwa, Weronika Pasterska, Marta Jabłońska – PSP Kamionka,  Jacek Szweda – Wielki Bukowiec

klasy V – VI i gimnazjum
I miejsce – Marta Kowalska – Pączewo
II miejsce – Amelia Badzmierowska – PSP Kamionka, Aleksandra Młodawska – PSP Kopytkowo
Wyróżnienie – Krzysztof Szweda – Wielki Bukowiec

zespoły
I miejsce ex aequo: Chór parafialny z Pączewa,
Zespół Lalkowianki
Zespół Kamyczek

II miejsce ex aequo: Zespół Słoneczka
Duet Paulina i Martyna – PSP Kamionka
Zespół Gwiazdeczki

W kategorii osób niepełnosprawnych wyróżnienia otrzymali Damian Barabaś i Anita Majewska.

Na ogólnopolskim konkursie kolęd i pastorałek w stolicy Kociewia zaprezentują się soliści I i II miejsca oraz I miejsca zespołów.

Organizator i dyrekcja PSP w Kamionce pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim sponsorom nagród i upominków dla uczestników konkursu, równocześnie życząc wielu sukcesów i powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń.
Dziękujemy:
·         Pani Anicie Galant Wójtowi Gminy Smętowo Gr. – Honorowemu Patronowi Konkursu
·         panu Leszkowi Chmieleckiemu – właścicielowi drukarni MIREX
·         Zarządowi PKO BP w Starogardzie Gd.
·         panu Tadeuszowi Włodarczykowi – właścicielowi firmy IGLOTEX
·         Panu Tomaszowi Malkowskiemu
·         Pani Marzenie Ołowskiej
·         Panu Lechowi Kolaska
·         Starostwu Powiatowemu w Starogardzie Gd.

Oczekując na przyszłoroczne spotkania przy kolędach i pastorałkach i wspominajmy słowa Poul Claudel: że „Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza.”

Organizator międzyszkolnego etapu konkursu Kolendy Lólków Naszych
Regina Kotłowska