Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

„Wędrowcu pochyl głowę – rzecz o kapliczkach na Kociewiu”

Jak wiele tajemnic skrywają w sobie drewniane i murowane, te odnowione i niestety te zaniedbane  przydrożne kapliczki nie wie nikt.
Pewne jest jednak, iż widziały dużo. Doświadczyły łez ludzi, którzy budowali je w intencjach zdrowia bliskich i chwały, dla której były wznoszone. Choć tak piękne coraz częściej odchodzą w zapomnienie. Ich historię latem przykrywa mech, jesienią przysłaniają liście, po to by zimą okryć grubą powłoką śniegu i na nowo rozświetlić wiosennym słońcem.
W tak refleksyjny ton wprowadziła nas wystawa, która dzięki Pani Reginie Kotłowskiej – wielkiej miłośnicze historii, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Gr. Panu Bartłomiejowi Kozłowskiemu oraz przychylności Dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiej Pana Andrzeja Błażyńskiego gościła w Wiejskim Centrum Historyczno – Edukacyjnym we Frący.
Wydawać by się mogło, iż tak niecodzienna prezentacja połączona z nostalgiczną i pouczającą prelekcją wywoła duże zainteresowanie społeczne. Niestety, wydarzeniu towarzyszyło dość nieliczne grono zaciekawionych, co budzi pewien smutek i żal.
Mimo tego, wcześniej ogłoszony konkurs plastyczny ściśle nawiązujący do tematyki przydrożnych kapliczek i krzyży, owocował nietuzinkowymi pracami przygotowanymi zarówno przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym, jak i przez osoby dorosłe.
Wójt Gminy Anita Galant w swoim przemówieniu, a zarazem podziękowaniu dla organizatorów podkreśliła, iż idee tak piękna jak to bogate w kulturę regionalną wydarzenie, warto przygotowywać nawet dla najmniejszego grona.
Ta historyczna wystawa niosła ze sobą jeszcze jedno, choć może niewidoczne na pierwszy rzut oka przesłanie. Praca społeczna Pani Reginy Kotłowskiej nad przypomnieniem nam o tym, co ważne kiedyś, a dziś pomijane poruszyła do aktywności i działania gro młodych ludzi.
Czy ta podróż do przeszłości zaprocentuje kolejnymi inicjatywami?
Zobaczymy.

Wyniki konkursu plastycznego:
Kl. I- III
I miejsce: Agata Netka
II miejsce: Dominika Kozłowska
III miejsce: Wiktoria Bielińska
Wyróżnienie: Daria Schulc, Oliwier Prieba
Kl. IV – VI
I miejsce ex aequo: Korneli Muszyńska, Katarzyna Dymerska
II miejsce ex aequo: Zuzanna Kania, Klaudia Wyrwicka
III miejsce ex aequo: Natalia Falk Milena Wolska
Gimnazjum i dorośli:
I miejsce: Ewelina Buniek
II miejsce: Karolina Pieńdak
III miejsce: Jakub Kamiński
Wyróżnienie: Wioleta Partyka