Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Noc Świętojańska w Lalkowach

Dnia 23 czerwca 2018 r. przy Centrum Kultury Kociewskiej w Lalkowach miała miejsce kolejna edycja imprezy "Noc Świętojańska ". Biesiadę poprzedziła msza święta  w intencji organizatorów , którymi byli : Towarzystwo Przyjaciół Lalków, Rada Sołecka, Świetlica Wiejska , Koło Gospodyń Wiejskich, Związek Emerytów i Rencistów Koło Smętowo, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Smętowie.
Minęło już siedem lat odkąd Towarzystwo Przyjaciół Lalków podjęło inicjatywę kultywowania tej pradawnej słowiańskiej tradycji. Noc Świętojańska od czasów przedchrześcijańskich była uważana za jeden z najbardziej magicznych momentów w roku. Najkrótsza noc i najdłuższy dzień zachęcały do ludowych zabaw, gdzie dominowały dwa żywioły: ogień i woda. Jak podają parafialne księgi takowe i w Lalkowach się odbywały.
W czasie imprezy w części artystycznej zaprezentowali się: Chór Złota Jesień ,Towarzystwo Przyjaciół Lalków z podopiecznymi miejscowej świetlicy oraz KGW Lalkowy. W czasie biesiady zorganizowano konkurs na najpiękniejszy wypleciony wianek świętojański. Główną atrakcją wieczoru był tradycyjny przemarsz z pochodniami przez wieś. W tym roku ruszyliśmy barwnym korowodem w kierunku wiaduktu kolejowego, który zakończyliśmy wspólnym puszczaniem wianków na wodę.
Organizatorzy dziękują wszystkim gościom za wspaniałą zabawę, za wytrwałość pomimo niesprzyjającej pogody, za wiele ciepłych słów, podziękowań i gratulacji za to wspaniałe przedsięwzięcie.


 

Sponsorzy:
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym
Urząd Gminy Smętowo Graniczne
Towarzystwo Przyjaciół Lalków
Rada Sołecka
Koło Gospodyń Wiejskich Lalkowy
Związek Emerytów i Rencistów Koło Smętowo
 

Opracowanie:
Izabela Konkolewska
Joanna Ziemer
Izabela Muszyńska
Michał Melka