Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

SKF LZS Pogoń Smętowo

Powstanie klubu:

W Smętowie ponad 65lat temu grupa młodych osób postanowiła założyć koło LZS i wstąpić do Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. W skład zespołu założycielskiego weszli: – Stefan Maślak, zastępca -. Leonard Konkolewski, sekretasz – Tadeusz Woźnicko, członek – Mieczysław Kośliński.
Nowo powstałe koło liczyło prawie 30 osób. Niebawem przystąpiono do budowy boiska piłkarskiego, boiska do siatkówki i skoczni w dal, umiejscowionych za dawnym domem pocztowym.
Smętowskie LZS zgłosiło drużyny piłkarskie do rozgrywek organizowanych przez OZPN Gdański. Drużyny ze Smętowa brały udział w licznych zawodach i spartakiadach organizowanych w powiecie świeckim i starogardzkim.

Działalność:

W połowie lat 50. prezesem klubu LZS „Pogoń” Smętowo został śp. Władysław Pasterski,
zawiadowca stacji PKP Smętowo, a po nim Lech Glamowski. W życie sportowe bardzo zaangażowali się: Henryk Wikland, Stanisław Kowalczyk, Kazimierz Koślicki, śp. Jerzy Borys, Ryszard Ziółkowski, Kazimierz Leśniak, Brunon Braun, Zdzisław Lewadnowski i śp. Paweł Piórek.

Między  innymi z inicjatywy sp. Pawła Piórka na początku lat 70. przy poparciu ówczesnego naczelnika gminy Macieja Borysiaka, przystąpiono do budowy kompleksu obecnego GOKSiR w Smętowie. Do budowy obiektów z pełnym zaangazowaniem przystąpiła miejscowa młodzież. Obiekty oddano 04 czerwca 1976 roku.

Wypada również przypomnieć zakłady prazy oraz instytucje, dzięki którym możliwa była działalność koła LZS. Głównym sponsorem była Spółdzielnia Samopomoc Chłopska z prezesem Mieczysławem Mechlińskim na czele (pozwalała zawodnikom na imprezy i na sprzęt dla drużyny piłkarskiej ).

Kolejne pokolenia sportowców tworzyli: Stanisław Danecki, Edward Makowski, Zenon Frost, Jan Poniechtera, Ryszard Kośliński, Ryszard Ziółkowski, Jan Pyrkowski, Władysław Piotrowski, Edward Chyła, Marian Wójcik oraz dyrektor GOKSiR-u śp. Stanisław Mucha. Po śp. Pawle Piórku wodze przejął Roman Guzman.

Koło odnosi  tak liczne sukcesy w spartakiadach letnich i zimowych, że sportowcy LZS  Smętowo należą do czołówki powiatu ( o czym świadczą liczne puchary i proporczyki zgromadzone w Klubie Olimpijczyka).

Lata 80. to działalność prezesa Grzegorza Górskiego oraz Mieczysława Ziółkowskiego, Andrzeja Wąsika, Andrzeja Dodota i Zdzisława  Bojanowskich, Grzegorza i Jacka Czerowskich.

Z roku na rok wzrasta poziom wyszkolenia sportowców zrzeszonych w kole LZS. Dominującą dyscypliną jest – jak to w środowiskach wiejskich – piłka nożna. Drużyna występuje od kl C, B A do klasy okręgowej .

Za prezesury Jerzego Zielińskiego byłego wójta gminy Smętowo(koniec lat 80.), przy współudziale Jerzego Manuszewskiego drużyna piłkarska odnosi największe sukcesy. Od  1992 roku „Pogoń” Smętowo uczestniczy w rozgrywkach klasy okręgowej. W pierwszym roku zajmuje III miejsce w tabeli końcowej. Pojawiają się prawdziwe talenty piłkarskie. Bogdan Lizak, Jacek Manuszewski, Tomasz Świderski, Grzegorz Pyrkowski, którzy z powodzeniem występują na boiskach II ligowych, później II i I ligowych.

Po latach świetności musiały przyjść lata kryzysu. Jak pokazują tabele w roku 2003 zaczyna się okres słabszych występów Pogoni. Zajmowali oni dolne pozycje w tabeli aż do roku 2005 gdy zanotowali spadek z okręgówki do A klasy.  W tej klasie rozgrywkowej Pogoń pokazała się z dobrej strony co po dwóch sezonach pozwoliło znowu awansować do V ligi. Były to jednak dobre złego początki, ponieważ po dwóch  sezonach spędzonych na boiskach V ligi Pogoń Smętowo uległa rozpadowi.(2009/20010). W 2010  Pogoń zgłoszono do rozgrywek B klasy. W latach 2011-2015 drużyna ze Smętowa uczestniczyła w rozgrywkach klasy A ( trener J.Schwarc, A. Pyrkowski).
Z okazji 65 lecia klubu  08.06.2013 rozegrano pokazowy mecz z drużyną Lechii Gdańsk. W meczu wziął udział najbardziej znany wychowanek klubu ze Smętowa Jacek Manuszewski. Popularny „Manek” w pierwszej połowie przywdział koszulkę Lechii, której był kapitanem, a w drugiej połowie wspomógł swoich młodszych kolegów z Pogoni. Wynik był sprawą drugorzędną, a z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, iż Biało-Zieloni wygrali 7:1. Był to trzeci mecz w historii obu drużyn. Dwa poprzednie miały miejsce w sezonie 2002/2003. W rozgrywkach V ligi gdańska Lechia zremisowała bezbramkowo w Smętowie, a w rewanżu przy Traugutta lechiści wygrali 7:0.
Obok drużyny seniorów w rozgrywkach uczestniczyły zespoły juniorskie od 1993 roku z przerwami i do chwili obecnej.Junior C1 -grupa Malbork -6 miejsce
Jesienią 2015 r. powołano dodatkowo dwie drużyny młodzików I grupa – roczniki 2007-2009 (gr. 25 osób), II grupa- roczniki 2004-2006 (gr.25 osób dziewcząt i chłopców). Z możliwością przystąpienia do rozgrywek w sezonie następnym.

A teraz:

Obecnie w 4 drużynach Pogoni, dwa razy w tygodniu uczestniczy w zajęciach ok 75 osób w wieku od 6 do 14 lat oraz seniorów. Dzięki pracy stowarzyszenia zamiłowanie do sportu podziela coraz większa liczba dzieci i młodzieży. Działalność organizacji sprzyja integracji mieszkańców gminy. Stowarzyszenie promuje aktywność fizyczną oraz zdrowy tryb życia

Prezes: Franciszek Kaszubowski