Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Podsumowanie Gminno – parafialnych Dożynek 2022

W Gminie Smętowo Graniczne dożynki co roku odbywają się w innej parafii.  W ten sposób Mieszkańcy poszczególnych miejscowości czują się wyróżnieni i zostają współgospodarzami święta polonów. Święta, które dla gminy ma ogromne znaczenie, z uwagi na jej rolniczy charakter oraz przywiązanie do tradycji.

      Tegoroczne dożynki odbyły się 4 września w Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Kamionce. Jak w swoim przemówieniu wspomniała Wójt Gminy Smętowo Graniczne Anita Galant, było to wydarzenie inne niż zwykle, bo łączące dwa województwa, gdyż część parafii obejmuje miejscowości Miasta i Gminy Nowe (woj. kujawsko-pomorskie). Starostami dożynek byli Państwo Nikoleta i Dawid Błażek, którzy prowadzą gospodarstwo rolne w rodzinnej miejscowości Pana Dawida. Wydarzenie rozpoczęto uroczystym przemarszem, a w zasadzie barwnym korowodem dożynkowym. Przystrojona konna bryczka, której powoził Proboszcz Parafii Kamionka ks. Grzegorz Nenca, a zasiedli w niej starostowie dożynkowi rozpoczynała niedzielny korowód. Tuż za bryczką maszerowała delegacja sołtysów, orkiestra dęta z Piaseczna, delegacje KGW oraz władze gminy, zaproszeni goście i mieszkańcy. Piękne wieńce dożynkowe dzięki uprzejmości Państwa Pastuszka zostały przewiezione do kościoła w Kamionce na odświętnie przystrojonym wozie.

     Po uroczystej Mszy Św., w której udział wzięli księża z całej gminy, rozpoczęto część oficjalną i tym samym otwarto dożynkowe świętowanie. Swoją obecnością gospodarzy zaszczycili: Wiceminister Karol Rabenda, Poseł Małgorzata Chmiel, Wicewojewoda Aleksander Jankowski, Radny Powiatowy Lech Kolaska, w imieniu Posła Kazimierza Smolińskiego Pani Grażyna Stolc, Wicestarosta Patryk Gabriel,  Naczelnik Wydziału  Ochrony Środowiska i Rolnictwa Jerzy Komorowski Z-ca Dyrektora Oddziału KRUS Sebastian Dadaczyński, a także byli wójtowie Gminy Smętowo Graniczne.

      W programie imprezy znalazły się humorystyczne konkurencje dożynkowe, takie jak rzut kaloszem czy obieranie jabłka na czas. Rozwiązano także konkurs na tradycyjny wieniec dożynkowy, w którym:

I miejsce zajęło KGW Kopytkowo,  

II miejsce KGW Frąca,

III Sołectwo Kościelna Jania, a na

IV miejscu uplasowało się Sołectwo Kamionka.

Na kamionkowskiej scenie wystąpił zespół Kociewianek z Jeżewa, zespół SOLEO oraz Wojtek Lipski, który poprowadził zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych. Lokalne KGW przygotowały przepyszny poczęstunek dla wszystkich uczestników niedzielnego świętowania. Nie mogło zabraknąć grilla i pieczonych kiełbasek, o które zadbała parafia i OSP Kamionka. Regionalni wystawcy oferowali zaś to, co na Kociewiu najlepsze, czyli sery i miody. Można było również zakupić sadzonki drzewek ozdobnych i owocowych. Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji zapewnionych przez firmę animacyjną.

O zabezpieczenie korowodu oraz pomoc w organizacji odpowiadała OSP Kamionka. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym oraz przybyłym gościom i mieszkańcom.

Pełna Galeria z wydarzenia dostępna jest na naszych social mediach: FB i IG – zapraszamy do obejrzenia.