Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Przygotowania do Kociewskiej Kuźni Rozmaitości

Kultura kociewska nie jest nam obca, daliśmy temu przykład biorąc udział w różnych wydarzeniach kulturalnych. Rokrocznie począwszy od 2012 roku podopieczni świetlicy biorą czynny udział w imprezie pn.: Kociewska Kuźnia Rozmaitości poprzez stoisko z rękodziełem kociewskim a także poprzez występy na dużej scenie przed zgromadzoną publicznością.

Mieliśmy okazję wcielić  się w postaci z bajek Bernarda Janowicza: "Kurónek i kokoszka", "Łgarz", "O kozie rogaty", "Bruny kot i myszor". W kolejnej IV edycji wystąpiliśmy w widowisku pt.  "Maszki" dr hab. Marii Pająkowskiej – Kensik, które kontynuowaliśmy podczas Nocy Świętojańskiej oraz  Dożynek Gminnych. Dwa lata z rzędu zespół Lalkowianki reprezentował świetlicę w Ogólnopolskim Konkursie Kociewskich Kolęd i Pastorałek "Kolandy Lólków Naszych"  organizowanych przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.
Na warsztatach świetlicowych posługujemy się motywami haftu kociewskiego Marii Wespowej i Małgorzaty Garnyszowej, utrwalając je na różnych materiałach – drewnie, tkaninie, ceramice.
Cieszy fakt, że młode pokolenie utożsamia się z naszym pięknym regionem i podejmuje szereg inicjatyw promujących Kociewie a lalkowska społeczność szanuje tradycje, wartości i zwyczaje z nim związane angażując się w różne formy aktywności kulturalnej.

 
 
                                                                                                                                             
                                                                                     
 
 
 
 
                                                                                   Opiekun Świetlicy Wiejskiej w Lalkowach
                                                                  Izabela Muszyńska