Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Spływ kajakowy – Towarzystwo Przyjaciół Lalków

    Piąty spływ kajakowy rzeką Wdą zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Lalków dla dzieci i młodzieży oraz członków Stowarzyszenia odbył się 7 sierpnia 2016 roku. W spływie wzięło udział czternaścioro dzieci i młodzieży oraz dwadzieścia dwie osoby dorosłe. Ze względów bezpieczeństwa każde z dzieci płynęło w kajaku z jednym z rodziców lub z dorosłym opiekunem. Trasa spływu miała przebiegać z miejscowości Borsk do Czarnej Wody lecz po namowach organizatora start miał miejsce przy śluzie w miejscowości Górki. Zmiana planu była podyktowana zbyt wielką liczbą turystów, którzy w podobny sposób postanowili spędzić sierpniową niedzielę i na starcie w Borsku zrobiło się tłoczno. Do Górek uczestnicy dotarli autokarem wynajętym przez organizatora. Po zwodowaniu kajaków trzeba było zmierzyć się z rwącym, na tym odcinku, nurtem rzeki. Wszyscy uczestnicy bez problemu poradzili sobie z tym wyzwaniem i po około czterech godzinach dotarli bezpiecznie do zapory w Wojtalu. Tam trzeba było przenieść kajaki i pokonać około dwustumetrowy odcinek aby móc dłużej odpocząć na polu biwakowym. Rozpalono ognisko, przy którym uczestnicy spływu mogli upiec kiełbaski. W czasie postoju część osób skorzystała z kąpieli w rzece. Po godzinnym odpoczynku grupa kontynuowała spływ. Do Czarnej Wody uczestnicy dotarli po około trzech godzinach.
Tegoroczny spływ przebiegał tą samą trasą co ubiegłoroczny ale Wda zaskoczyła uczestników swoją zmiennością i różnorodnością. W porównaniu z rokiem ubiegłym spływ był trudniejszy ze względu na dużą ilość powalonych w rzece drzew. Uczestnicy przedsięwzięcia pokonali te przeszkody bez najmniejszych problemów.
Celem przedsięwzięcia było wsparcie i upowszechnianie kultury fizycznej, wypoczynek dzieci i młodzieży, propagowanie turystyki i krajoznawstwa a także ekologii i ochrony zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego.

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Lalków składa podziękowanie Wójtowi Gminy Smętowo Graniczne Pani Anicie Galant oraz Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym Panu Bartłomiejowi Kozłowskiemu za udzielone wsparcie finansowe.

Relacja: Michał Melka