Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Trzej Królowie w śpiewnej odsłonie

Tradycją jest, że co roku, w kościele parafialnym pod wezwaniem Ciała i Krwi Pańskiej w Smętowie Granicznym organizowany jest Konkurs Kolęd i Pastorałek im. ks. Pawła Szynwelskiego. Wydarzenie to odbyło się w Uroczystość Trzech Króli nabierając w ten sposób szczególnego charakteru. 6 stycznia o godzinie 14.00 mieszkańcy Gminy zebrali się w kościele, by wspólnie posłuchać dźwięków tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek.

Na smętowskiej scenie zaprezentowali się artyści w czterech różnych kategoriach. Solistów podzielono na dwie grupy wiekowe: pierwsza z nich obejmowała dzieci od zerówki do klasy trzeciej szkoły podstawowej, natomiast druga to uczniowie klas od czwartej do szóstej. Ponadto wystąpiły także grupy dziecięco-młodzieżowe oraz zespoły osób dorosłych. Zebrana publiczność mogła podziwiać nie tylko śpiew artystów, ale również i grę na różnych instrumentach. Konkurs co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony wykonawców, jak i zgromadzonej publiczności. To szczególny powód do radości organizatorów tego przedsięwzięcia, którymi są: Parafia Smętowo Graniczne, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Urząd Gminy.  Należy pamiętać, że pomysłodawcą i inicjatorem spotkania jest Parafia z Księdzem Proboszczem, Leszkiem Kozłowskim, na czele. W Jury zasiadły: Anita Galant, Wójt Gminy Smętowo Graniczne, Barbara Szczygieł, Przewodnicząca Rady Gminy oraz Mariola Jeziorska, animator kultury przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji. Należy nadmienić, że wykonawcy postawili poprzeczkę niezwykle wysoko, dlatego członkinie jury miały bardzo ciężkie zadanie. Sprostały jednak temu wyzwaniu, w związku z czym ogłoszono wyniki, które zamieszczone zostały poniżej. Nagrody dla laureatów konkursu wręczyła Pani Wójt, Anita Galant oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, Pan Bartłomiej Kozłowski. Nagrodę Publiczności przyznano w tym roku rodzinie państwa Went, a jako, że została ona ufundowana przez Parafię, zaszczyt wręczenia przypadł Księdzu Proboszczowi. Smętowskie kolędowanie stało się już tradycją i na dobre zagościło w parafialno-gminnym kalendarzu imprez, tak więc śmiało możemy napisać – do zobaczenia za rok!

Wyniki VII Konkursu Kolęd i Pastorałek w Smętowie Granicznym:

SOLIŚCI O – III SP:
I miejsce: Maja Kwiatek
II miejsce: Damian Koślicki
III miejsce: Nadia Muszyńska
Wyróżnienie: Rafał Zielonka

SOLIŚCI IV – VI SP:
I miejsce: Julia Urbańska
II miejsce: Zofia Piontek
III miejsce: Nikola Potrykus

ZESPOŁY DZIECIĘCE I MŁODZIEŻOWE:
I miejsce: duet Oliwia Stawicka i Zofia Górzyńska z SP Kopytkowo
II miejsce: kl. Ib – Aleksandra Górzyńska, Maja Klein, Franciszek Szczygieł, Oliwier Trzciński, Natalia Gretkowska z SP Smętowo Gr.
III miejsce: kl. Ib – Lena Kinder, Sabina Czarnotta, Paulina Bratkowska, Emilia Czarnecka z SP Smętowo Gr.

ZESPOŁY OSOBY DOROSŁE:
I miejsce: rodzina Went ze Smętowa Granicznego
II miejsce: Chór „Złota Jesień” ze Smętowa Granicznego