Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

W podziękowaniu za plony

Tegoroczne Dożynki Gminno- Parafialne odbyły się 25 sierpnia w Lalkowych. W piękne słoneczne popołudnie, przedstawiciele poszczególnych sołectw, władze gminy, zaproszeni goście, rolnicy zgromadzili się by wspólnie podziękować za zebrane płody rolne.

Uroczystości rozpoczął barwny korowód dożynkowy z pięknymi wieńcami, który wyruszył spod świetlicy wiejskiej do kościoła pw. św. Barbary, gdzie odbyła się msza św. dziękczynna.
Po zakończonej eucharystii, rozpoczęło się oficjalne otwarcie dożynek. Przybyłych mieszkańców i gości powitali Wójt Gminy Smętowo Graniczne Anita Galant oraz Dyrektor GOKSiR Bartłomiej Kozłowski. Następnie głos zabrali Członek Zarządu Województwa Pomorskiego – Józef Sarnowski, Starosta Powiatu Starogardzkiego – Kazimierz Chyła, Radny Powiatu Starogardzkiego i Członek Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej – Lech Kolaska, Radna Powiatu Starogardzkiego – Stanisława Kurowska, podkreślili oni, jak ważna i trudna jest praca rolników. Później starości tegorocznych dożynek Państwo Martyna i Mateusz Homa wraz z Panią Wójt podzielili się z mieszkańcami tradycyjnym chlebem dożynkowym.
Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy, w którym III miejsce zajęło – KGW Kościelna Jania, II miejsce – KGW Lalkowy, I miejsce – KGW Frąca, które będzie reprezentowało Gminę Smętowo Graniczne i Województwo Pomorskie na Dożynkach Centralnych w Częstochowie.
Po części oficjalnej koło godziny 16:00 na scenie wystąpiły zespoły Nepasedi Dance i Kalejdoskop z Grodna. Goście z Białorusi zaprezentowali swoje tradycyjne tańce ludowe oraz pokaz tańca współczesnego. Następnie na scenie pojawili się lokalni wykonawcy z chóru „Złota Jesień” działającego przy GOKSiR Smętowo oraz KGW Lalkowy i KGW Frąca, które zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, bawiąc przy tym publiczność.
W międzyczasie przedstawiciele sołectw naszej gminy rywalizowali ze sobą w Turnieju Sołectw w licznych konkurencjach sprawnościowych m.in. rzut kaloszem, wbijanie gwoździ, obieranie jabłka. Turniej sołectw wzbudził uśmiech nie tylko na twarzach widzów, ale także samych uczestników. Zwycięzcami zawodów zostało Sołectwo Smętówko, II miejsce zajęło Sołectwo Leśna Jania, III – Sołectwo Rynkówka, IV – Sołectwo Smętowo, V- Sołectwo Frąca, VI – Sołectwo Kościelna Jania, VII – Sołectwo Lalkowy.
Dla najmłodszych uczestników święta plonów organizatorzy przygotowali animacje, zabawy, dmuchańce, chętni mogli spróbować swoich sił w warsztatach garncarskich. Oczywiście nie zabrakło swojskiego jadła przygotowanego przez KGW Frąca, Towarzystwo Przyjaciół Lalków, KGW Lalkowy.
O godz. 18:00 na scenie wystąpił Czelo, który zaprosił publiczność do wspólnej zabawy. Następnie rozpoczęła się zabawa taneczna z Dj’em Basser’em trwająca do późnych godzin wieczornych.
W ramach akcji „Z sercem dla Justyny” podczas dożynek odbyła się licytacja płyt przekazanych przez Kabaret Łowcy B., Weekend, Kobranocka oraz koszulki z autografem Radka Liszewskiego – lidera zespołu Weekend.
Organizatorami uroczystości byli Parafia pw. św. Barbary w Lalkowych, Urząd Gminy Smętowo Graniczne, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym, Stowarzyszenie Przyjaciół Lalków. Podziękowania za okazaną pomoc należą się Warsztatom Terapii Zajęciowej w Lalkowych, Środowiskowemu Domu Samopomocy „Tęcza” w Lakowych, Kołom Gospodyń Wiejskich z Lalków oraz Frący.

Relacja – GOKSiR

Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W LALKOWYCH – FOTORELACJA