Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Wakacje na świetlicy

Dla każdego ucznia lipiec i sierpień to cudowny czas odpoczynku i beztroski oraz wakacyjnych wyjazdów. Jednakże dla tych dzieci, które lato spędzały w domu nasze Centrum czynne było, podobnie jak w czasie trwania roku szkolnego, od wtorku do soboty.
We Frący wakacje rozpoczęliśmy wspólną zabawą w detektywów i ogniskiem. Na początek dzieci otrzymały tajemniczą historię dotyczącą śmierci niejakiego Sylwestra. Niestety w tej krótkiej opowieści nie było zbyt wielu szczegółów, dlatego nasi detektywi musieli się nieco wysilić, by zdobyć więcej wskazówek. Po pokonaniu wszystkich przeszkód i rozwiązaniu trudnych zadań logicznych dzieciom udało się rozwikłać zagadkę. Punktem kulminacyjnym spotkania było ognisko, które przypieczętowało rozpoczęcie wakacji we Frący.
Do stałych świetlicowych spotkań należały, między innymi, seanse filmowe, podczas których, w zależności od nastroju dzieci, w świetlicy wyświetlane były bajki oraz filmy familijne. Ponadto, dzieci poznawały nowe techniki plastyczne podczas zajęć manualnych. W tym roku zdecydowaliśmy się także rozwinąć nieco nasze umiejętności szycia. Podczas zajęć tego rodzaju powstały między innymi etui na telefony, czy też urocze sówki ze skarpetek oraz z filcu. Prócz wyżej wymienionych aktywności prowadzone były także zajęcia kulinarne, które na stałe wpisały się w świetlicową działalność. Chcąc spalić zbędne kalorie, których przybyło nam po warsztatach kulinarnych, w świetlicy odbywały się zajęcia taneczne. Dzieci podczas tych zajęć uczą się prostych układów tanecznych zaczerpniętych z Internetu, oraz ćwiczą tańce grupowe. Tego typu spotkania cieszyły się szczególną popularnością wśród dziewcząt uczęszczających na zajęcia świetlicowe.
Ważnym punktem wakacyjnych zajęć było spotkanie integracyjne z dziećmi ze świetlicy w Kopytkowie, podczas którego rozegrana została gra terenowa, celem której było odnalezienie przez dzieci skarbu ukrytego na terenie świetlicy. Na szczęście uczestnicy spotkania wykazali się znaczną dozą sprytu i odwagi, więc w niedługim czasie udało im się odnaleźć piniatę wypełnioną słodyczami. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia okazja do wspólnej zabawy!
Ze względu na położenie naszej świetlicy i okalający ją park, znaleźliśmy w naszym rozkładzie czas na zajęcia proekologiczne, przy okazji których mówiliśmy o konieczności segregacji odpadów i dbania o otaczające nas środowisko, a przypieczętowaniem zajęć były warszaty plastyczne typu „Coś z niczego”, podczas których dzieci tworzyły między innymi zabawki z butelek plastikowych, czy też kwieciste ozdoby do zawieszenia z rolek po papierze toaletowym. W ten sposób dzieci uczyły się nie tylko, jak segregować śmieci, ale również, jak wykorzystać pozornie nieprzydatne już surowce.
Niestety podczas tegorocznych wakacji nie udało nam się wyjechać na żadną wycieczkę rowerową. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pogoda nie popsuje naszych planów. Wśród imprez jednorazowych miał miejsce na przykład dzień czerwonego Kapturka, czy też dzień bańki mydlanej, podczas którego do dyspozycji dzieci oddano specjalny sprzęt do tworzenia dużych baniek oraz wcześniej przygotowany płyn.
Ponadto dzieci mogły wziąć udział w zorganizowanych zabawach integracyjnych, wpływających na motorykę i koordynację ruchową uczestników. Prócz zorganizowanych zajęć codzienne odbywały się gry i zabawy na świeżym powietrzu, przy muzyce, zabawy ruchowe oraz zabawy ponadczasowe (typu gra w „gumę”, ”klasy” i „chłopa”, berek, dwa ognie, „głupi Jaś”). Niestety wakacje dobiegły już końca… Świetlica natomiast czynna będzie cały rok, tak więc zapraszamy do udziału w zajęciach i zabawach!

Agata Ziorkiewicz
Opiekun świetlicy