Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Wspólnie celebrujmy ten dzień!

Przed nami Światowy Dzień Kociewia!
10 lutego 1807 roku ppłk Józef Hurtig podczas wojny napoleońskiej przekazał meldunek do generała Jana Henryka Dąbrowskiego o wysłaniu patrolu „ku Gociewiu”. Tak pokrótce można opowiedzieć historię pierwszej, pisemnej wzmianki o naszym Regionie. W 2007 roku, na pamiątkę tego wydarzenia
członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE wraz ze Stowarzyszeniem Kultura Kociewia ze Starogardu Gdańskiego ustanowiły dzień 10 lutego Światowym Dniem Kociewia.Nazwa „Światowy Dzień Kociewia” ma międzynarodowy charakter, ponieważ kiedy czternaście lat temu zorganizowaliśmy internetowy spis Kociewiaków oraz sympatyków Kociewia to odezwały się do nas osoby z różnych państw świata. – opowiada Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE – Spis pokazał, że nawet, kiedy mieszka się daleko to region zawsze można mieć w sercu. Podczas Światowego Dnia Kociewia nie ma jednych, centralnych obchodów. Jednak nie przeszkadza to w organizowaniu wielu inicjatyw w gminnych i miejskich instytucjach kultury na terenie powiatu starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego.
Tego dnia, każdy Kociewiak i sympatyk Regionu może świętować na swój oryginalny sposób. Przez wiele lat koncerty regionalne, degustacje kociewskich potraw, warsztaty rękodzielnicze, prelekcje, wykłady i inne wydarzenia odbywały sięz udziałem publiczności. W tym roku większość działań przeniosła się do Internetu.

Otrzymaliśmy wiele informacji z bibliotek, ośrodków kultury oraz samorządów o zaplanowanych na dzień 10 lutego działaniach. W głównej mierze są to akcje online, więc każdy bez przeszkód może się dołączyć do wspólnego celebrowania. – mówi Piotr Kończewski. – W Światowy Dzień Kociewia ciekawostek o regionie będzie można posłuchać również w lokalnych rozgłośniach radiowych.
Czytanie gadek kociewskich, konkurs fotograficzny, gry nawiązujące do historii i tradycji regionu. To tylko niektóre z zaplanowanych działań, dlatego warto śledzić media społecznościowe. LOT KOCIEWIE namawia również do odwiedzenia Kociewskiego Ośrodka Informacji Turystycznej przy ulicy 30 Stycznia 4 w Tczewie. 10 lutego, najmłodsi odwiedzający otrzymają kolorowankę oraz wycinanki- ubieranki, które przybliżają dzieciom wygląd stroju kociewskiego oraz regionalnego haftu. Dla dorosłych został przygotowany album zdjęciowy „Kociewie igłą i nitką”. Każdy może przyłączyć się do obchodów Światowego Dnia Kociewia, a także pokazać jak świętuje. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zachęca do oznaczania profilu @kociewie na Facebooku [www.facebook.com/kociewie] oraz
Instagramie [www.instagram.com/kociewie], a także do tagowania #kociewie