Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

XXI Wojewódzkie Biegi Przełajowe „Szlakami Jana z Jani”

 

   Przed kilkoma chwilami nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi na pomniku pamięci Jana z Jani – Rycerza i pierwszego Wojewody Pomorskiego w 555 rocznicę Jego śmierci. W uroczystości udział wzięli: Wójt Gminy Smętowo Graniczne Anita Galant, Poseł Jan Kilian, V-ce Starosta Powiatu Starogardzkiego Kazimierz Chyła, Radni oraz Mieszkańcy Gminy Smętowo Graniczne.
Wójt Gminy Anita Galant wygłosiła przemówienie, w którym przybliżyła zebranym sylwetkę Jana z Jani :
" Pragniemy dzisiaj uczcić pamięć Rycerza i pierwszego Wojewody Pomorskiego –  Jana z Jani. Mieszkańca naszych ziem, ikony wszystkich cnót rycerskich: odwagi, lojalności, honoru na tle wielkich bitew. Człowieka legendy i bohatera, którego życie na stałe wpisało się w historię gminy i regionu.
  Dnia 26 marca 1961 roku, w tym miejscu powstał napis „Janowi z Jani wybitnemu przywódcy ruchu powstańczego przeciwko Krzyżakom na Pomorzu Gdańskim, pierwszemu wojewodzie ziemi pomorskiej, w 500-rocznicę jego śmierci mieszkańcy ziemi starogardzkiej”, po 55-latach w dowód uznania odświeżamy z dumą te słowa, by okazać, że wciąż pamiętamy.
  I choć nie doczekał ten wielki bojownik o sprawy Kociewia i Pomorza momentu pokonania Krzyżaków i podpisania traktatu pokojowego między nimi a Polską w 1466 r. w Toruniu. I nie mógł świętować zwycięstwa w sprawie, której poświęcił życie i majątek. Pozostał jednak na smętowskiej ziemi bohaterem, o którym pamięć przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.     Dlatego dziś chylimy głowę przed pamięcią Jego życia, które ofiarował z wielką pokorą, byśmy stojąc tu dziś, w 555 rocznicę Jego śmierci poczuli, że „jesteśmy stąd”.
   Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do umożliwienia uczczenia pamięci Jana z Jani. Niech ten pomnik będzie symbolem szlachetności i waleczności w imię prawdziwych zasad i największych życiowych wartości.
   Chwała Janowi z Jani!"
  Po zakończeniu części oficjalnej Bartłomiej Kozłowski – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji zaprosił gości i zawodników na  boisko sportowe w Kościelnej Jani, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie biegów. Impreza sportowa podobnie do lat poprzednich cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i sprzyjającymi warunkami pogodowymi. Rywalizacja w myśl zasad fair play znalazła swoje odbicie w dopingu kibiców.
Wśród wszystkich startujących rozlosowano specjalne nagrody, w tym: ufundowany przez sponsora weekend w Zamku Gniew oraz voucher w kwocie 500,00zł na zakup sprzętu i akcesoriów sportowych, który stanowił nagrodę Wójta Gminy Smętowo Gr.
  Organizatorzy i sponsorzy zadbali także o atrakcje dodatkowe dla zawodników oraz osób towarzyszących. Nikt się nie nudził, a aktywność fizyczna po raz kolejny zaprzyjaźniła się z legendą bohaterstwa Jana z Jani. 

W poszczególnych kategoriach miejsca zajęli:

w biegu głównym na dystansie 5000 m

kat. OPEN mężczyźni

I miejsce – Michał Derdowski

II miejsce – Dawid Kurszewski

III miejsce – Wiesław Sosonowski

OPEN kobiety:

I miejsce – Magdalena Bucewka

II miejsce – Magdalena Labon

III miejsce Katarzyna Grochowska

Przedszkolaki

I miejsce – Wiktoria Oświecimska

II miejsce – Julia Damrath

III miejsce – Filip Grochowski

osoby niepełnosprawne

I miejsce – Małgorzata Skwarlińska

II miejsce – Klaudia Lewandowska

III miejsce – Marcin Piórek

I-III dziewczęta

I miejsce – Dominika Kozłowska

II miejsce – Julia Szczygieł

III miejsce – Zofia Górzyńska

I-III chłopcy

I miejsce – Oskar Iwaniszewski

III miejsce – Hubert Serocki

III miejsce – Marek Graban

IV – VI dziewczęta

I miejsce – Dominika Bartos

II miejsce – Agnieszka Kuziemkowska

III miejsce – Klaudia Wyrwicka

IV – VI chłopcy

I miejsce – Dżastin Laskowski

II miejsce – Filip Czyżewski

III miejsce – Kacper Smarz

gimnazjum dziewczęta

I miejsce – Martyna Wichert

II miejsce – Julia Muszyńska

III miejsce – Karolina Przywara

gimnazjum chłopcy

I miejsce – Dawid Kufta

III miejsce – Błażej Chyła

III miejsce – Jakub Żurawski

szkoły średnie dziewczęta

I miejsce – Joanna Wichert

Galeria dostępna na naszym fanpage: Gmina Smętowo Graniczne