Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Zaproszenie na Jarmark Cysterski

Jarmark Cysterski w Pelplinie jest największym wydarzeniem plenerowym w gminie Pelplin oraz jednym z większych w regionie. Cysterskie święto wskrzesza dzieje i  tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi. Dawny klasztor w Pelplinie żyje w tych dniach historią, muzyką i obyczajami średniowiecza.
Celem Jarmarku Cysterskiego jest promocja dziedzictwa kulturowego pozostawionego przez zakon Cystersów oraz edukacja kulturalna. Organizacja Jarmarku pobudza zainteresowanie kulturą i sztuką średniowiecza i promuje uniwersalne wartości umiłowania piękna i dobra.
Dziedzictwo wieków średnich prezentowane jest poprzez dramy historyczne oparte o dzieje  dawnego klasztoru, barwne korowody, turnieje rycerskie, koncerty muzyki dawnej, warsztaty rzemiosł dawnych i  skryptorium i inne działania.
W sobotę, 14 września 2019, od wczesnych godzin rannych w okolicach klasztoru ustawiać się będą liczne stoiska. Spodziewanych jest około 200 wystawców, w tym z tradycyjnym jadłem, wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi z kraju i zza granicy. Stoiska są niedołączanym i bardzo ważnym elementem całego wydarzenia, nadającym swoisty charakter średniowiecznego jarmarku. Program Jarmarku oficjalnie rozpoczyna się przy salwach z dawnej artylerii, w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. W sobotnim programie zaplanowano gotowanie w plenerze dawnych potraw, organizację zabaw biesiadnych, Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej w pocysterskiej katedrze oraz „biesiadowanie nad młynówką”.
Program drugiego dnia Jarmarku Cysterskiego, w niedzielę, rozpocznie uroczysta Msza św. w bazylice katedralnej. Następnie zaplanowano turniej dla młodzieży szkól ponadgimnazjalnych, warsztaty dot. budowy katedr w krużgankach bazyliki. Kulminacyjnym punktem dnia będzie barwny przemarsz przez miasto, w którym przy dźwiękach zespołów muzyki dawnej, uczestniczą rycerze, dwórki, duchowieństwo, rzemieślnicy, dzieci i młodzież w strojach historycznych oraz wielu gości i mieszkańców miasta. Program Jarmarku zakończony zostanie inscenizacją historyczną w plenerze.
Równolegle realizowane są inne działania w krużgankach katedry, w tym wystawa starodruków z zasobów Pelplina, warsztaty dawnych rzemiosł klasztornych i skryptorium średniowieczne. Jako wydarzenia towarzyszące zaplanowano turniej gry w Petanque, konkursy i zabawy dla dzieci oraz dorosłych, pokaz filmu animowanego „Jak Cystersi Pelplin budowali” (zrealizowanego w ramach programu Chrzest 966 Promesa 2016) oraz Bieg Cysterski ulicami miasta.
 

Więcej informacji na stronie: Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie www.jarmarkcysterski.pelplin.pl

Program wydarzenia:
14. 09. 2019 R. ( S O B O T A )
11.30 – Bieg Cysterski dla dzieci
13.00 – Główny Bieg Cysterski (open – 5 km)
14:00 – Otwarcie XIX Jarmarku Cysterskiego
Wręczenie nagród zwycięzcom XX Biegu Cysterskiego
14.00 – Warsztaty klasztorne: KSIĘGA KSIĄG
Wystawa „Biblioteka cysterska” w Bibliotece Diecezjalnej
15:00 – Piknik: cysterskie jabłko (z Jerzym Nogalem z TVP śniadaniowej)
18.00 – XIII Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej
19.00 – Biesiada u Opata nad Młynówką (Sacrum i Profanum)

15. 09. 2019 R. (N I E D Z I E L A)
10.00 – Msza Święta w kościele pw. Bożego Ciała w intencji uczestników Jarmarku /po Mszy koncert finałowy XIII Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej/
10.00 – Eliminacje Powiatowe II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Senior Obywatel” (Collegium Marianum) Ogłoszenie wyników nastąpi o godz. 13.00
11.00 – Konkursy i Turniej Szkół Powiatu Tczewskiego
12.30 – Przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina
Przekazanie Klucza do Miasta Księciu Mestwinowi przy Urzędzie Gminy
13:00 – Powitanie uczestników XIX Jarmarku Cysterskiego przy Collegium Marianum
Wręczenie nagród zwycięzcom Konkursów i Turnieju Szkół Powiatu Tczewskiego
13.30 – Spektakl historyczno-edukacyjny ZAPISKI PELPLIŃSKIE
/Reż. Jacenty z Ordowa/
14.00 – Warsztaty klasztorne: KSIĘGA KSIĄG
Wystawa „Biblioteka cysterska” w Bibliotece Diecezjalnej
14.30 – Turniej rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina Igrce plebejskie
17.00 – Spektakl historyczno-batalistyczny: Krzyżacy

PONADTO:
Rozgrywki Gry cysterskiej petanque – NIEDZIELA
SOBOTA i NIEDZIELA:
Zabawy ruchowe dla dzieci
Osada średniowieczna (Przystań Sobieskiego)
Muzyka dawna
Prezentacje oraz sprzedaż wytworów lokalnych twórców i rzemieślników
Kompleks gastronomiczny Jadło i napitek
Zwiedzanie z przewodnikami dawnego opactwa z zewnątrz, ogrodów i Muzeum Diecezjalnego godz. 14.00, 15.00 i 16.00 (zbiórka przed katedrą)
 
 
 Regulamin Jarmarku