Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Zmarł Andrzej Grzyb, senator RP, promotor Kociewia

 

   Po długiej chorobie, we wtorek 5 lipca 2016 roku zmarł Andrzej Grzyb – samorządowiec, literat i publicysta. Znany regionalista, który całe swoje życie poświecił promowaniu „naszej małej ojczyzny” jak zwykł mawiać o Kociewiu. Odszedł w wieku 64 lat.

"Andrzej Grzyb był wielkim miłośnikiem Kociewia i propagatorem gwary kociewskiej. Autor wielu kociewskich baśni i bajek pozostawił po sobie ponad 20 książek. Pisał wiersze, utwory prozatorskie oraz artykuły publicystyczne, które publikował głównie w prasie pomorskiej. Jego wiersze były tłumaczone na język rosyjski, niemiecki i arabski. Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. „Gdańskiego Kandelabra”, Kaszubsko-Pomorskich Targów Książki „Costerina” czy „Kociewskiego Pióra”, które otrzymał w 2006 roku. W roku 2005, w którym świętował 30-lecie swojego debiutu książkowego „Skrajem lasu”, otrzymał Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za twórczość literacką.

Tego wyjątkowego humanistę zapamiętamy również jako aktywnego polityka i samorządowca. Swoją działalność społeczną rozpoczął w 1990 roku jako radny Kalisk, potem radny Gminy Czarna Woda i powiatu starogardzkiego. W latach 1998 – 2002 pełnił funkcję starosty starogardzkiego, by ostatecznie reprezentować nasz region jako Senator RP w VII i VIII kadencji."

Jak powiedział starosta starogardzki Leszek Burczyk odejście Andrzeja Grzyba to niepowetowana strata dla całego powiatu i regionu Kociewie. – Trudno będzie wypełnić pustkę po tak wspaniałym artyście, działaczu społecznym, polityku i regionaliście. Cześć Jego pamięci.

Z głębokim żalem przyjęłam wiadomość o śmierci Senatora Andrzeja Grzyba, wybitnego publicysty, samorządowca i działacza społecznego. Nie da się napisać rzetelnej historii regionu bez uwzględnienia Jego roli. Rodzinie i Bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia – Anita Galant Wójt Gminy Smętowo Graniczne.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się najpewniej w najbliższą sobotę, 9 lipca o godz. 11.00 w Czarnej Wodzie.