Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Akcja sprzątania świata w Gminie Smętowo Graniczne

Z dumą i radością możemy ogłosić, że sołectwa w Gminie Smętowo Graniczne zostały pięknie wysprzątane i są w pełni gotowe na nadejście prawdziwej, wiosennej pogody. Ostatni tydzień upłyną tu na ciężkiej, wspólnej pracy.

Wszystko za sprawą akcji z okazji Światowego Dnia Ziemi, do której sołtysów zaprosiła wójt Anita Galant.

– Bardzo się cieszę i jeszcze bardziej dziękuje wszystkim sołtysom, za tak entuzjastyczne przyjęcie zaproszenia do wspólnej akcji sprzątania wsi. Pomimo własnych obowiązków, mieszkańcy pod przywództwem sołtysów zaangażowali się w pracę społeczną i wspólnie oczyścili tereny swoich miejscowości z porzuconych śmieci. Posadzono również kwiaty i nowe drzewa, skoszono trawy, odmalowano bramki. Pracy nie brakowało, bo wciąż gro ludzi nie szanuje wspólnej przestrzeni, nie dba o środowisko i wyrzuca to, co mu niepotrzebne. Zaśmiecanie jest nadal ogromnym problemem, z którym się mierzymy – komentuje, wójt gminy Smętowo.

W większości sołectw akcja sprzątania wsi zakończyła się wspólną integracją przy cieście lub ognisku. To dodatkowa korzyść, którą wszyscy wynieśli z tej akcji. Oprócz sołtysów, OSP Leśna Jania, OSP Kamionka, świetlic wiejskich, KGW Kopytkowo, KGW Leśna Jania, KGW Lalkowy i KGW Stara Jania, WTZ Lalkowy i ŚDS Tęcza Lalkowy, Towarzystwa Przyjaciół Lalków, GOKSiR Smętowo do świętowania Dnia Ziemi dołączyły wszystkie trzy szkoły z terenu gminy, tj. SP im.  Ks. Pawła Szynwelskiego w Smętowie Granicznym, SP w Kopytkowie oraz SP im. Dzieci Potulic w Kamionce. Nie obyło się bez kolorowego korowodu ulicami Smętowa, w wykonaniu smętowskiej społeczności szkolnej, której przyświecało hasło: „Zainwestuj w naszą planetę”.

Reasumując, Gminę Smętowo Graniczne tworzą świadomi mieszkańcy, którym ekologia i praca społeczna są bardzo bliskie. Potrafimy się zintegrować i działać w imię dobrego celu.

– Mam ogromną nadzieję, że cała praca jaką wykonali nasi mieszkańcy wspólnie, zostanie doceniona i ci, którzy dotychczas bezmyślnie wyrzucali śmieci na trawniki, w parkach, lasach, przy drogach i wielu innych miejscach przestaną to robić. Jestem bardzo dumna z Państwa, że w tak krótkim czasie potrafiliście tyle zdziałać. Wielkie brawa! – dodaje Anita Galant.

Pełna galeria zdjęć na naszym gminnym facebook’u. Każde sołectwo oznaczone swoim #.