Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Dziękowali za plony w Kartuzach

Gmina Smętowo Graniczne słynie z Mieszkańców, którzy chętnie angażują się w życie społeczne i gminną integrację. Dowodem takich działań są prężnie rozwijające się Koła Gospodyń Wiejskich. Tym razem, na poziomie wojewódzkim, reprezentowały nas Panie z Frący i Lalkowych.
 
W niedzielę, 22 września, w Kartuzach odbyły się Dożynki Województwa Pomorskiego. Gminę Smętowo Graniczne reprezentowała znaczna delegacja składająca się z przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z Frący, Lalkowych i Leśnej Jani oraz Członków Rady Gminy Smętowo Graniczne. Na czele delegacji stanął Jerzy Scharmach, Zastępca Wójta Gminy. Jak zapewne Państwo pamiętają, tegoroczny konkurs na „Tradycyjny Wieniec Dożynkowy” wygrało KGW Frąca. Niemniej jednak wszystkie zgłoszone do rywalizacji prace były piękne, dlatego zdecydowaliśmy się zgłosić do konkursu na szczeblu wojewódzkim aż dwa wieńce – prócz Frąckiej korony żniwnej do Kartuz zabraliśmy pracę Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Lalkowy. Konkurs został rozstrzygnięty jeszcze tego samego dnia: I miejsce zajął wieniec sołectwa Strzeczona (Gmina Debrzno, Powiat Człuchowski), II miejsce – Sołectwo Smołdzino (Gmina Przodkowo, Powiatu kartuski), natomiast zdobywcą III miejsca zostało się sołectwo Połczyno (Gmina Puck, Powiat Pucki). Ponadto Pomorska Izba Rolnicza wyróżniła koronę żniwną Koła Gospodyń Wiejskich miejscowości Tychnowy. Konkurencja była niemała, a sam udział w tego typu konkursie jest sporym wyróżnieniem! Jesteśmy dumni z naszych Pań, które stworzyły piękne wieńce.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęto Mszą Świętą w kartuskiej kolegiacie. Osoby biorące udział w tym nabożeństwie wspólnie dziękowały Bogu za zebrane w tym roku plony, nie tylko na terenie własnych gospodarstw, wsi, czy gmin, ale również i województwa. Mszę Świętą sprawował Ksiądz Prałat Marian Szczepiński w asyście Księdza Wacława Mielewczyka, (Proboszcza z Przodkowa) oraz Księdza Zbigniewa Wysieckiego, diecezjalnego duszpasterza rolników. Następnie w barwnym korowodzie, upiększonym w dostojne wieńce, uczestnicy spotkania przeszli do Parku Solidarności, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie Dożynek Województwa Pomorskiego. Samo wydarzenie okazało się być idealną okazją do spotkania kilku znajomych twarzy – dzięki dożynkom Panie z KGW Frąca miały okazję osobiście podziękować, zaprzyjaźnionemu z Gmina Smętowo Graniczne, Józefowi Sarnowskiemu – Wicemarszałkowi Województwa Pomorskiego, za wsparcie finansowe w zakupie pięknych kociewskich strojów. Swoją obecnością uroczystość w Kartuzach uświetnili także Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Ryszard Zarudzki, Wiceminister Rolnictwa, Posłowie, Radni, działacze organizacji rolniczych. Nasza delegacja godnie reprezentowała Gminę Smętowo Graniczne – dziękujemy Państwu za to! Już za tydzień uroczystości w Bolesławowie, gdzie odbędą się Dożynki Powiatu Starogardzkiego – tam również się pojawimy.