Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Dzień Sołtysa 2016

 

    Dzień Sołtysa to święto coraz popularniejsze w środowiskach wiejskich. Sposoby jego obchodzenia są bardzo różne, w zależności od tradycji na danym terenie oraz od przyjętych zwyczajów. Obecnie do obowiązków sołtysa należy m.in. reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, zwoływanie zebrań wiejskich oraz realizowanie uchwał Rady Gminy. Rola sołtysów na wsi jest nieoceniona i niekiedy niestety niedoceniana.


   Dzień Sołtysa stanowi idealną okazję, by podziękować właściwym osobom za ich poświęcenie dla dobra mieszkańców i całego sołectwa. Kalendarzowo przypadający na 11 marca, w Gminie Smętowo Graniczne odbył się w minioną środę.

   Wójt Gminy Anita Galant zaprosiła 12 sołtysów oraz osoby na co dzień z nimi współpracujące do wspólnego celebrowania ogólnopolskiego święta. Popołudnie rozpoczęto seansem filmowym w kinie, a zakończono uroczystą kolacją. Każdy z sołtysów otrzymał z rąk Pani Wójt list z podziękowaniem za pracę na rzecz lokalnej społeczności.

Spotkanie okazało się świetną okazją do bliższego poznania i wymiany cennych doświadczeń. 

   Ciekawostką jest, iż aktualnie Polska liczy około 40 tysięcy sołtysów. I tak jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu funkcję tę pełnili wyłącznie mężczyźni, tak dziś w naszej gminie panów sołtysów mamy czterech (Pan Grzegorz Błażek, Pan Stanisław Labon, Pan Mieczysław Chmura i Pan Krzysztof Żurawski), a pań sołtysek osiem (Pani Renata Włodarczak, Pani Elżbieta Muszyńska, Pani Irena Muszyńska, Pani Iwona Świderska, Pani Katarzyna Wolska, Pani Danuta Chyła, Pani Wioleta Chmura i Pani Dominika Buławska).

  Wszyscy wspólnie tworzą zgrany team i to jest najważniejsze!

Raz jeszcze wszystkim sołtysom życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności, sukcesów w życiu zawodowym i osobistym oraz zadowolenia z pełnionych obowiązków!