Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Gmina Smętowo Gr. – Dzień pieczonego ziemniaka

Dzień pieczonego ziemniaka 2015

Pod przykrywką święta traktowanego z przymrużeniem oka, kryje się kolejna metoda zintegrowania lokalnej społeczności.

Z każdą porą roku utożsamia się pewne wydarzenia i przypisuje zmieniające zjawiska. Zwłaszcza na wsi łatwo zaobserwować ten dość niezwykły kalendarzowy cykl. Dajmy na ten przykład lato, to niekwestionowany sezon złocących się w słońcu kłosów zbóż oczekujących żniw. Tuż potem hucznie obchodzimy święto plonów, czyli dożynki. A jesień oprócz zmieniających barwy liści cechują m.in. polowe wykopki.
Prace te wieńczy wpisane w ludową tradycję święto pieczonego ziemniaka. W miejscowościach Lalkowy i Bobrowiec obchodzono ten dzień w drugiej połowie września. Przy lalkowskiej kuźni, jak zwykle było gwarno i radośnie. Organizatorzy zadbali o atmosferę, która niosła się hen daleko przy akompaniamencie dźwięku trzaskającego w ogniu drzewa. A i w Bobrowcu na bogato uczczono opcjonalnie nadchodzącą jesień. Każdy zainteresowany mógł skosztować pieczonych smakołyków i wziąć udział w przygotowanych przez sołectwo konkursach.
Celem organizacji obchodów dnia pieczonego ziemniaka było kultywowanie regionalnych tradycji, wzbogacanie wiedzy wśród najmłodszych, a przede wszystkim doskonalenie umiejętności wspólnej zabawy.
To właśnie za kolejny krok poczyniony w stronę integracji lokalnej społeczności należą się największe podziękowania organizatorom obu imprez.