Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Impreza Roku 2018 w Lalkowych

W czwartek, 21 marca, podczas dorocznej, uroczystej gali wręczono nagrody Starosty Starogardzkiego, Kociewskie Gryfy. W ten sposób w naszym powiecie honoruje się osoby, które podejmują wyzwanie działania na rzecz rozwoju regionu – Kociewia.


Statuetki wręczane są w dwóch dziedzinach: organizacja pozarządowa oraz kultura. Druga z nich obejmuje za to dwie kategorie: twórca oraz impreza roku. Dla Gminy Smętowo Graniczne ostatnia z wymienionych kategorii okazała się szczęśliwa.

W naszej Gminie od lat pielęgnujemy tradycje i wartości regionalne. Dowodem na to jest jedna z największych imprez okresu wiosenno-letniego, czyli Kociewska Kuźnia Rozmaitości, która co roku odbywa się 1 maja w Lalkowych.   Właśnie to wydarzenie zyskało uznanie wyrażone statuetką, którą odebrali z rąk Starosty Starogardzkiego, Kazimierza Chyły, Wójt Gminy Smętowo Graniczne, Anita Galant oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym, Bartłomiej Kozłowski. „Cieszymy się, iż doceniono wydarzenie, które na stałe wpisało się w gminno-powiatowy kalendarz imprez. W końcu, co roku do Lalkowych przybywają tłumy osób zakochanych w Kociewiu, wiedząc, że w tym miejscu znajdą wiele ciekawych atrakcji o charakterze regionalnym.” – mówi Wójt Gminy Smętowo Graniczne, Anita Galant.

Impreza ta, to nie tylko występy zaproszonych przez organizatorów artystów. To także prezentacje dzieci i młodzieży, oraz członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, którzy chętnie szerzą kulturę Kociewia poprzez przedstawianie zebranej publiczności scenek rodzajowych, wybranych tańców i piosenek z wykorzystaniem elementów gwary kociewskiej. Ponadto organizatorzy dbają, by prócz szeregu atrakcji artystycznych na przybyłych gości czekali wystawcy prezentujący nie tylko regionalne rękodzielnictwo, ale również i swojskie jadło. Dodatkową atrakcją są pokazy rzemiosł dawnych oraz warsztaty gliniarskie, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.

Tak więc zapraszamy do Lalkowych, gdzie i w tym roku, 1 maja, przygotujemy dla Państwa moc atrakcji podczas kolejnej edycji Kociewskiej Kuźni Rozmaitości. Szczegóły znajdą Państwo na plakacie zamieszczonym poniżej.

Agata Ziorkiewicz