Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Noc Świętojańska 22.06.2019

„Św. Jan wielki pan, bo dzień ma najdłuższy stan”
Dnia 22 czerwca 2019 przy Centrum Kultury Kociewskiej odbyła się już po raz ósmy „ Noc Świętojańska” inaczej zwana nocą kupały lub sobótką. Jest to święto  wody i ognia, i te dwa żywioły dominowały tego dnia. Ta magiczna i najkrótsza noc w roku zachęca  do zabawy i zachowań o charakterze ‘’magicznym”.
Jak co roku głównymi  atrakcjami  imprezy były : konkurs na najpiękniej wypleciony wianek, pochód z pochodniami przez wioskę  z wiankami na głowach, które to wspólnie  puściliśmy na wodzie. Kiedyś mawiano, ze święty Jan chrzci wodę i po tym dniu staje się  już „bezpieczna” i można korzystać z jej życiodajnych mocy. Według tradycji, puszczane w noc świętojańską wianki mogły wiele powiedzieć niewiastom  o ich przyszłości.  W trakcie trwania biesiady odbyła się msza święta ‘świętojańska”. Chór „Złota Jesień” wprawił nas w biesiadny nastrój swoim występem.  Zapłonęło ognisko, jeden z symboli tej nocy, który według wierzeń miał za zadanie odpędzanie złych mocy. Do późnych godzin nocnych  przygrywała biesiadna muzyka oraz wspólnie bawiliśmy się  przy karaoke. Organizatorzy zadbali o poczęstunek dla wszystkich – była kawa i ciasto oraz kiełbaski z grilla.
 Organizatorami tej imprezy było Towarzystwo Przyjaciół Lalków we współpracy z Radą Sołecką, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym, Świetlicą Wiejską, KGW Lalkowy oraz Związkiem Emerytów i Rencistów  Koło Smętowo.
Dziękujemy Urzędowi Gminy Smętowie Granicznym oraz Świetlicy Wiejskiej w Lalkowach za ufundowanie nagród w konkursie na najpiękniejszy wianek.     
 
 

                                                                                                       Opracowanie:
                                                                                                       Izabela Muszynska
                                                                                                       JoannaBukorzycka-Ziemer