Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Noc Świętojańska w Lalkowach

    Noc świętojańska wywodzi się ze słowiańskiego święta – Nocy Kupały, która  niegdyś poświęcona była starosłowiańskiemu bóstwu – Kupale. Nie do końca wiadomo czy to bardziej bóstwo ognia, wody czy może innego zjawiska. Jednak nie ma wątpliwości,  iż była to jedna z najradośniej przeżywanych i celebrowanych nocy.  Aby zatrzeć pogańską tradycję Kościół Katolicki znalazł temu świętu patrona. Jest nim święty Jan i stąd wywodzi się nazwa – Noc Świętojańska.
    Swoistym fenomenem w dzisiejszych czasach są coraz częściej organizowane w różnych stronach Polski obchody luźno nawiązujące do owych dawnych rodzimych tradycji.  W gminie Smętowo Graniczne także nie zabrakło uroczystości o podobnym charakterze. Dowód stanowi  tegoroczna impreza odbywająca się na tle malowniczej lalkowskiej kuźni. W nawiązaniu do zwyczaju zapłonęło ognisko, któremu towarzyszyły śpiewy Chóru „Złota Jesień”. Uczestnicy konkursu na najpiękniejszy wianek mieli okazję rzucić go na wodę, jak głoszą najstarsze przypowieści w oczekiwaniu na wróżbę miłosną. 
Kolejną atrakcją tego wyjątkowego wieczoru było także widowisko zt. „Maszki” przygotowane przez podopiecznych ze świetlicy wiejskiej w Lalkowach pod okiem opiekun Izabeli Muszyńskiej.
    Organizatorami „Nocy Świętojańskiej” byli: Stowarzyszenie „Towarzystwo Przyjaciół Lalków”, Związek Emerytów i Rencistów Koło Smętowo Gr., Rada Sołecka, Świetlica Wiejska, Centrum Kultury Kociewskiej oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Graniczne.