Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Relacja ze szkolenia w ramach programu Drogi dla Natury.

    W dniu 10 marca w Centrum Historyczno- Edukacyjnym  we  Frący   odbyło się szkolenie pn. „Drzewa w otwartym krajobrazie – instrukcja obsługi”

 
   Szkolenie odbyło  się w ramach ogólnopolskiego programu Drogi dla Natury realizowanego w Gminie Smętowo Graniczne przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa (poprzez partnerstwo z Fundacją EkoRozwoju i innymi   organizacjami społecznymi) we współpracy z zarządcami dróg i administracją samorządową. Realizacja programu odbywa się dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz środków unijnych w ramach Programu Life.
   Nasza współpraca ze Stowarzyszeniem Eko-Inicjatywa rozpoczęła się wiosną 2015 r., kiedy to Gmina Smętowo Graniczne w dniu  7 kwietnia   podpisała  umowę  o współpracy partnerskiej ze Stowarzyszeniem, które realizuje projekt pn.: „ Drogi dla Natury”.
   W ramach tej współpracy w  dniu 4 listopada 2015 r. dokonano nasadzeń 70 sztuk drzew gatunku lipa w pasie drogowym drogi gminnej Bobrowiec – Kopytkowo. 
   Szkolenie skierowane było do mieszkańców Gminy, w tym:  radnych, sołtysów, członków Ochotniczej Straży Pożarnej, nauczycieli, urzędników, miłośników regionu i innych osób, dla których tematyka drzew jest istotna.
   Na szkoleniu  w  przystępny sposób została zaprezentowana wiedza niezbędna dla właściwego postrzegania zadrzewień przydrożnych. Spotkanie prowadzili doświadczeni specjaliści. Zajęcia w terenie umożliwiły  zdobycie najnowszej wiedzy w zakresie podstawowej diagnostyki stanu zdrowotnego drzew, prawidłowej ich pielęgnacji, jak również oceny wartości przyrodniczej, kulturowej i historycznej.