Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Spływ kajakowy dla dzieci 2015

O niezapomnianych wrażeniach ze spływu kajakowego opowiada prezes Towarzystwa Przyjaciół Lalków Michał Melka
 

    15 sierpnia 2015 r. już po raz  czwarty Towarzystwo Przyjaciół Lalków zorganizowało spływ kajakowy rzeką Wdą dla dzieci – podopiecznych Świetlicy Wiejskiej w Lalkowach oraz członków Stowarzyszenia. W spływie wzięło udział piętnaścioro dzieci i młodzieży oraz dwadzieścia pięć osób dorosłych.  Ze względów bezpieczeństwa każde z dzieci płynęło w kajaku  z jednym z rodziców lub z dorosłym opiekunem. Trasa miała początek w  Borsku gdzie uczestnicy dotarli autokarem. W miejscowości Górki trzeba było przenieść kajaki przez śluzę. Mimo, iż część osób płynęła tą trasą po raz pierwszy wszyscy znakomicie poradzili sobie z rwącym nurtem Wdy.

Postój zaplanowano na polu biwakowym w miejscowości Wojtal, gdzie rozpalono ognisko, przy którym uczestnicy spływu mogli upiec kiełbaski, a chętni skorzystali z możliwości kąpieli w rzece. Najmłodszym uczestnikom spływu dużą frajdę sprawiła kąpiel w miejscu, gdzie woda wypływa ze stawów hodowlanych, znajdujących się po obu stronach zapory wodnej w Wojtalu. Po godzinnym odpoczynku grupa kontynuowała spływ. Tym razem celem była Czarna Woda, gdzie uczestnicy dotarli po około trzech godzinach.    
    Był to już kolejny spływ zorganizowany dla dzieci i młodzieży przez Towarzystwo Przyjaciół Lalków. Trasa trzech poprzednich wiodła z Czarnej Wody do miejscowości Czarne i nie była tak wymagająca jak ta ostatnia. Tegoroczny spływ był trudniejszy nie tylko ze względu  na bardziej rwący nurt na tym odcinku rzeki ale przede wszystkim ze względu na długość trasy. Uczestnicy tego przedsięwzięcia pokonali kajakami dystans ponad dwudziestu kilometrów. Na podziw zasługuje postawa najmłodszych kajakarzy, którzy dzielnie pomagali swoim rodzicom i opiekunom sterować kajakami.
Stali uczestnicy kajakowego wypadu przyznają, iż każdego roku rzeka Wda wygląda inaczej i za każdym razem w jakiś sposób zaskakuje. Podziw budzi piękno przyrody Kociewia. Ptactwo, takie jak kaczki czy łabędzie oswojone z obecnością ludzi i spokojnie przepływające pomiędzy kajakami.
    Celem przedsięwzięcia było wsparcie i upowszechnianie kultury fizycznej, wypoczynek dzieci i młodzieży, propagowanie turystyki i krajoznawstwa a także ekologii i ochrony zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego.
     Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Lalków składa podziękowanie Wójtowi Gminy Smętowo Graniczne Pani Anicie Galant i Dyrekcji Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Smętowie  Granicznym za udzielenie wsparcia finansowego. 

Michał Melka               
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Lalków