Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Wspólne starania o rozwój komunikacji

Wspólne starania o rozwój komunikacji

W dniu 24 lipca br. w Smętowie Granicznym odbyło się spotkanie wokół inicjatywy poprawy dostępności komunikacyjnej mieszkańców Powiśla i Kociewia.

Przedmiotem spotkania było podpisanie petycji w sprawie zatrzymania wszystkich pociągów klasy IC i TLK na stacji Smętowo oraz Prabuty. Prowadzący spotkanie Pan Piotr Kazimierowski zaprezentował założenia kampanii, które dotyczą przede wszystkim powiatów kwidzyńskiego, starogardzkiego, tczewskiego, świeckiego i sztumskiego. Głównym celem petycji jest umożliwienie mieszkańcom powyższych powiatów korzystania z dobrodziejstw modernizowanych linii kolejowych, nowych pociągów i skrócenia czasu podróży koleją. Prowadzący przedstawił zgromadzonym argumenty, które świadczą o tym, że stacja Smętowo ma ogromny potencjał kolejowy. Pozytywne rozpatrzenie petycji otwiera przed pasażerami możliwość częstszego korzystania z oferty kolejowej, przy założeniu oszczędności czasu i pieniędzy. Będzie to miało także zasadnicze przełożenie na rozwój turystki Powiśla i Kociewia. Prowadzący kilkukrotnie podkreślił, iż inicjatywa ta nie generuje kosztów ani dla samorządów, ani dla zarządu PKP. Dotychczas pociągi TLK i IC były „zarezerwowane” dla mieszkańców dużych aglomeracji, co teraz ma szansę się zmienić.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przede wszystkim przedstawiciele władz samorządowych. Poparcia kampanii udzielił Senator Leszek Czarnobaj, który w swojej wypowiedzi podkreślił, iż petycja rozpoczyna działania, które mają związek z rozwojem gospodarczym. Według Senatora Leszka Czarnobaja zatrzymywanie pociągów na tych stacjach, to początek znacznie szerszych zmian. Jest to zmiana dedykowana nie 5 tys. osób, a 200 tys. podróżnych.
Gospodarzem spotkania była Wójt Gminy Smętowo Graniczne Anita Galant, która poparła stanowisko Senatora i zebranych na spotkaniu przedstawicieli wielu samorządów. Wójt Smętowa podkreśliła, że widzi w tym pomyśle wielki potencjał rozwojowy nie tylko dla gminy, ale i całego regionu.
Podpisana petycja trafi do Ministra Infrastruktury Budownictwa. Postęp będzie monitorowany przez powstałą grupę roboczą.

Relacja RADIO GŁOS – Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie KLIKNIJ
Relacja RADIO GDAŃSK – Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie KLIKNIJ