Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Wspólnie w rytmie disco polo

Tradycją jest, że w okresie letnim do Gminy Smętowo Graniczne przybywają rzesze osób zakochanych w muzyce disco-polo. Od pięciu lat na tych terenach odbywa się koncert pod nazwą „Smętowo – wspólnie tworzymy to miejsce”. W tym roku organizatorzy spotkania zdecydowali się na wprowadzenie kilku ciekawych innowacji…

Najważniejsza z nich dotyczy przysłówka „wspólnie”, który w tym roku nabrał szczególnego znaczenia dzięki współpracy z nowo otwartym na terenie Gminy Smętowo Graniczne, obiektem – PORT Kopytkowo, który był gospodarzem tegorocznej edycji wydarzenia. Oficjalne otwarcie spotkania odbyło się w sobotę, 6 lipca, o godzinie 17:00, kiedy to uczestników imprezy powitali jej organizatorzy: Wójt Gminy Smętowo Graniczne, Anita Galant, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym, Bartłomiej Kozłowski oraz Dyrektor PORTu Kopytkowo, Andrzej Kluczkowski. Warto wspomnieć, iż z ideą organizacji imprezy, podczas której dziękować będziemy osobom zaangażowanym w rozwój lokalnej społeczności, w 2015 roku, wyszła obecna Wójt Gminy Smętowo Graniczne, która co roku wręcza statuetki Koryfeusza osobom szczególnie zasłużonym dla Gminy w obszarze kultury i jej promocji. Mianem Koryfeusza w teatrze starogreckim określało się przewodnika chóru. Osobę, która wyznaczała pozostałym członkom grupy tempo oraz wysokość dźwięku. Również współcześnie Koryfeusz to osoba, której działania na polu nauki, sztuki, czy życia społecznego uznawane są za wybitne. Od roku 2015 Wójt przyznała osobom zasłużonym dla rozwoju Gminy Smętowo Graniczne aż 26 statuetek. W tym roku uhonorowano Członka Zarządu Województwa Pomorskiego, Józefa Sarnowskiego. Cieszymy się, że możemy liczyć na wsparcie Pana Marszałka, który nigdy nie odmawia pomocy i okazuje ogromne serce wobec potrzeb naszych mieszkańców. Na scenę zaproszono również Patryka Gabriela, wicestarostę Powiatu Starogardzkiego, którego wsparcie kulturalnych i promocyjnych przedsięwzięć na terenie Gminy Smętowo Graniczne również zostało wyróżnione statuetką Koryfeusza. Ponadto pan Patryk często bywa na gminnych imprezach, co napawa organizatorów szczególnym powodem do dumy i radości. Wśród osób wyróżnionych Koryfeuszem znalazł się również ks. prałat dr Ireneusz Smagliński, dyrektor wspierającego i aktywnie promującego Gminę Smętowo Graniczne, „Radia Głos”. Wójt Gminy zdecydowała się wyróżnić również, specjalistę Public Relations, a także wicedyrektora wspomnianej wyżej rozgłośni, księdza Zbigniewa Gełdona. Niestety Księża nie mogli uczestniczyć  tegorocznej edycji koncertu, niemniej jednak mamy nadzieję, iż odbiorą swoje statuetki w niedalekiej przyszłości. Ostatniego Koryfeusza Wójt Gminy Smętowo Graniczne przekazała na ręce Andrzeja Kluczkowskiego, przedstawiciela gospodarza obiektu, na którym gościliśmy w miniony weekend – PORT Kopytkowo. To dzięki współpracy tego przedsiębiorstwa z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym nasza impreza przybrała zupełnie nowy, szerszy format. Prócz osób wyróżnionych statuetką Koryfeusza w Kopytkowie gościliśmy posłankę Małgorzatę Chmiel, Radnych Powiatowych: Stanisławę Kurowską oraz Lecha Kolaskę, a także Radnych i Sołtysów z terenu Gminy Smętowo Graniczne.

Organizacja wydarzenia pod nazwą „Smętowo – wspólnie tworzymy to miejsce”, stała się już tradycją, jednak nie osiadamy na laurach. Co roku staramy się wzbogacać i urozmaicać ofertę koncertową o coraz to nowe atrakcje. Jest to możliwe również dzięki wsparciu sponsorów, do których w tym roku należą: Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie Global Gdynia, Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie Wodna Farma, SGB Bank Spółdzielczy Smętowo Graniczne, SGB Bank Spółdzielczy Starogard Gdański, Konsorcjum Firm: ISO i Eugeniusz Ufniarz – Roboty Ziemne i Elektryczne, zajmującej się przebudową drogi na odcinku Smętowo – Smętówko – Kopytkowo, Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie BP Polska, Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie Dekpol, Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie GreenWay Polska Sp z o.o., PepsiCola, Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie Scania Polska, Man, Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie Mercedes-Benz Grupa Wróbel. Za każde okazane wsparcie – dziękujemy!

Nowością w porównaniu do minionych lat była również organizacja imprezy trwającej aż dwa dni. W sobotę już od godzin przedpołudniowych trwał Zlot pojazdów ciężarowych. Dziękujemy kierowcom, którzy pozwalali uczestnikom wydarzenia na zwiedzanie swoich „domów na kółkach”. Organizatorzy spotkania przygotowali również szereg atrakcji i animacji dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Tego dnia odbyły się także koncerty takich wykonawców, jak: DEJW, 2PLUS2, WEEKEND oraz SKANER. Sobotnią część imprezy zakończył pokaz laserów. Występujące na kopytkowskiej scenie gwiazdy porwały zebraną publiczność do wspólnej zabawy i tańca. W niedzielę natomiast był czas na śmiech! Tego dnia w Kopytkowie wystąpił bowiem znany kabaret  – ŁOWCY.B, którego występ rozśmieszył zebraną publiczność do łez. Nasz weekend zakończyliśmy koncertem zespołu Blues Station, wykonującego utwory zespołu Dżem. Dodatkowo oprócz atrakcji przygotowanych przez organizatorów – chcemy pomagać. W czasie imprez przeprowadzana była zbiórka pieniężna dla jednej z naszych mieszkanek, pani Justyny Ziółkowskiej, u której w 2016 roku, w bardzo młodym wieku, doszło do wylewu krwi do mózgu. W czasie weekendu zebraliśmy kwotę: aż 4435,17 złotych! Ponadto Komitet społeczny pod nazwą „Z sercem dla Justyny” zaplanował akcję, która potrwa do końca  sierpnia. W tym czasie, między innymi, odbędą się aukcje internetowe, podczas których będzie można wylicytować koszulkę podpisaną przez Radka Liszewskiego – lidera Zespołu Weekend. Została ona ofiarowana na rzecz naszej akcji przez Redakcję Wieści z Kociewia – serdecznie dziękujemy za wsparcie! Ponadto można będzie wylicytować płytę podpisaną przez członków Kabaretu Łowcy.B, na której znalazły się ich najzabawniejsze skecze. Zachęcamy Państwa do śledzenia naszego fanpage’a – „Gmina Smętowo Graniczne”, gdzie niebawem będzie można znaleźć więcej informacji na ten temat. Polecamy akcję Państwa ofiarności!

Jak co roku koncert „Smętowo – wspólnie tworzymy to miejsce” odniósł sukces i na długie miesiące pozostanie w pamięci jego uczestników, a jako, że nasze imprezy cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem, z pewnością możemy napisać, do zobaczenia za rok!

Obszerną relację fotograficzną z tego wydarzenia znajdą Państwo na fanpage’u na portali Facebook pn.: „Gmina Smętowo Graniczne”.