Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

„ZDROWO I SPORTOWO”

GMINNY FESTYN RODZINNY NA SPORTOWO W KAMIONCE

„ZDROWO I SPORTOWO”

Relacjonuje:  Pani Urszula Drost – Prezes UKS „Gaudium”

    Jednym z warunków udanej imprezy plenerowej, jest nie tylko stojąca na wysokim poziomie jej organizacja, ale i sprzyjająca pogoda. A taka cieszyła organizatorów od wczesnego ranka. Majowe słoneczko zdobiło trud przygotowań wszystkich zaangażowanych służb i środowisk w dniu 22 maja 2016 r., gdy na boiskach sportowych przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kamionce odbywała się cykliczna impreza środowiskowa – Gminny Festyn Rodzinny na Sportowo pod hasłem „ZDROWO I SPORTOWO” oraz VIII Międzygminny Festiwal Piosenki Turystycznej pod patronatem pani Anity Galant wójta Gminy Smętowo Graniczne.

Organizatorami imprezy byli: Uczniowski Klub Sportowy „Gaudium” przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kamionce oraz Urząd Gminy w Smętowie Granicznym, GOKSiR w Smętowie Granicznym, Sołectwo Kamionka, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Smętowie Granicznym z siedzibą w Kościelnej Jani.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 14.30 krótką częścią oficjalną, w czasie której głos zabrała główna organizatorka pani Urszula Drost – prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego GAUDIUM, witając gości i dziękując sponsorom. Festyn rodzinny w Kamionce uświetniła obecność: pani Anity Galant –Wójta Gminy Smętowo Graniczne, pana Patryka Gabriela – Przewodniczącego Rady Powiatu Starogardzkiego, panów Juranda Kolaski i Lecha Kolaski Radnych Powiatu Starogardzkiego, oraz pani Beaty Piontek – przewodniczącej Rady Gminy Smętowo Graniczne i pani Joanny Gniewkowskiej – przewodniczącej GKRPA. Ponadto pana Mariana Kozłowskiego – właściciela ośrodka wczasowego „Słoneczna Polana” i księży: ks. Tadeusza Galikowskiego – proboszcza Kamionki oraz ks. Andrzeja Talińskiego – przyjaciela szkoły i proboszcza parafii w Starej Kiszewie.

Po miłych słowach skierowanych przez gości do wszystkich uczestników festynu pani Jolanta Kaszubowska – dyrektor PSP w Kamionce odczytała list z Ministerstwa Edukacji Narodowej podpisany prze panią minister Marzennę Drab. (List stanowi załącznik do relacji)

Po części oficjalnej na scenie z układami tanecznymi zaprezentowali się gospodarze – grupa taneczno – wokalna „KAMYCZEK” przy PSP w Kamionce istniejąca i przygotowywana przez p. Urszulę Drost już od 30 lat. Ten barwny i radosny „KAMYCZEK” zilustrował tańcem trzy układy choreograficzne. Występ był jednocześnie uczczeniem tak świetnego jubileuszu zespołu, co nagrodzono wielkimi brawami.

Gościnnym występem uraczył publiczność również zespół taneczny MARA i chór z Marina Gorki na Białorusi pod kierownictwem pani Inny Sobol. Kunszt, precyzja wykonania i talent młodych artystów z sąsiedniego kraju oraz ich piękne stroje zachwyciły wszystkich widzów.

Dopiero po takim wstępie przystąpiono do VIII Międzygminnego Festiwalu Piosenki Turystycznej.

Komisja w składzie: Jolanta Kaszubowska – przewodnicząca jury, Lech Kolaska, ks. Tadeusz Galikowski, Regina Kotłowska i Beata Piontek oceniła wykonawców – solistów i grupy wokalne w dwóch kategoriach wiekowych: 0-III i IV –VI według następujących kryteriów: opanowanie pamięciowe tekstu oraz jego dobór wokalny i tematyczny, muzyczna interpretacja i aranżacja utworu a także ogólny wyraz artystyczny. Łącznie można było uzyskać 50 punktów.

WYNIKI:

W kategorii soliści klas 0 – III

I miejsce – Aleksandra Kowalczyk ze Starej Kiszewy

W kategorii soliści klas IV – VI

I miejsce – Maria Guzińska z PSP w Kamionce

i ex aequo Natalia Kozak ze Starej Kiszewy

II miejsce – Aleksandra Młodawska z PSP w Kopytkowie

i ex aequo Paulina Lipska z PSP w Kamionce

III miejsce – Martyna Badźmierowska z PSP w Kamionce

W kategorii klasy 0 – III zespoły

I miejsca– „ZERÓWACZKA” z Kamionki

i ex aequo „NUTKI” z Kopytkowa

II miejsce „Przyjaciółki” z kl. III PSP w Kamionce

III miejsce siostry Ewa i Ola Bożek z Kamionki

W kategorii zespoły kl. IV – VI

I miejsce „KAMYCZEK” z PSP w Kamionce

i ex aequo „GWIAZDECZKI” z PSP w Kopytkowie

II miejsce „APOSTOLSKIE NUTKI” ze Starej Kiszewy

III miejsce Schola „ISKIERKI” ze Starej Kiszewy

Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody ufundowane, w znacznej mierze przez Gminę Smętowo Graniczne oraz Sołectwo Kamionka, a także sponsorów.

Na szkolnych boiskach rozegrał się też turniej rekreacyjno – sportowy dla 3-osobowych drużyn rodzinnych, który prowadzony był przez ks. Andrzeja Talińskiego.

W zmaganiach rodzinnych wzięło udział 10 drużyn, które na zakończenie uhonorowane zostały nagrodami.

Organizatorzy zapewnili też kiermasz spożywczy (ciasto, kawę, napoje). Oferowano takie bogactwo ciast, że trudno było wybrać – a to za sprawą Rodziców uczniów, którzy biorą udział w zajęciach zespołu taneczno – wokalnego „Kamyczek”. Na wszystkich uczestników Festynu Rodzinnego czekał też darmowy poczęstunek w formie pierogów i kiełbaski z grilla. Młodsi uczestnicy niedzielnej imprezy obdarowywani byli przez wolontariuszki lizakami i soczkami. Atrakcją festynu była też loteria fantowa, w której wygrywał każdy los, ponadto każdy kupon brał jeszcze udział w losowaniu nagród dodatkowych. Dochód z imprezy tradycyjnie przeznaczony jest na stroje dla zespołu „Kamyczek”.

Na boisku młodsze dzieci mogły pomalować twarze i hasać na dmuchańcach oraz szkolnym placu zabaw, a osoby starsze sprawdzić, w punkcie medycznym, poziom cukru i zmierzyć ciśnienie.

Przy tak bogatym i urozmaiconym programie, społeczność lokalna, mogła chociaż na chwilę, zapomnieć o problemach dnia powszedniego, spróbować swoich sił w różnych zmaganiach sportowych, a także razem ze wszystkimi świetnie się bawić i relaksować. Bardzo duża frekwencja i radosna atmosfera tego festynu dowiodła, że społeczeństwo potrzebuje takiej formy spędzania wolnego czasu, jest chętne do zabawy i pomocy innym. Gminny Festyn Rodzinny na Sportowo i towarzyszący mu VIII Międzygminny Festiwal Piosenki Turystycznej okazały się i w tym roku imprezami bardzo udanymi. Czekamy na następny festyn za rok.

„Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać.

Trzeba wielkiego ducha,

Aby pomagać bezinteresownie.

Trzeba odwagi, aby nie zważać na przeszkody,

Wytrwale i do końca wyciągać pomocną dłoń”

 Za wielkie serce, za szczerą i bezinteresowną pomoc w organizacji Gminnego Festynu Rodzinnego na Sportowo pod hasłem „Zdrowo i Sportowo” i VIII Międzygminnego Festiwalu Piosenki Turystycznej serdecznie dziękujemy szczególnie Pani Anicie Galant -Wójtowi Gminy Smętowo Graniczne za objęcie honorowym patronatem Festiwalu, za życzliwość i wszelką pomoc w organizacji zarówno Festiwalu jak i całego Festynu.

Słowa podziękowania kierujemy również do pracowników Urzędu Gminy w Smętowie Graniczny, a szczególnie do pani Marty Bronk – Szambowskiej i pana Sławomira Głąba, jak również do pani Aleksandry Badzińskiej z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Kopytkowie.
Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz darczyńcom: Adamowi Czyżewskiemu – ARC AUTO SERWIS z Rusocina, Beacie Piontek – Przewodniczącej Rady Gminy w Smętowie Granicznym, ks. Andrzejowi Talińskiemu, Radzie Gminy Smętowo Graniczne, Czesławowi Drost – przedstawicielowi handlowemu z Kamionki, Tomaszowi Surma – RARYTAS Smętowo Graniczne, Aleksandrze Litkowskiej STUDIO URODA z Nowego i Firmie IGLOTEX ze Skórcza.

Za wielki wkład pracy podczas festynu dziękujemy pani Iwonie Jabłonka i wszystkim druhom z OSP w Kamionce, a także członkom klubu sportowego GAUDIUM, Rady Sołeckiej, oraz Rodzicom naszych uczniów.

Bez pomocy, ofiarności i zaangażowania wielu osób zorganizowanie tak znaczącego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe.

SERDECZNIE WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY.