Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Gmina Smętowo Graniczne
wspólnie tworzymy to miejsce!

  • Adres email: ug@smetowograniczne.pl
  • Numer telefonu: 58 56 19 033

OGŁOSZENIE DLA HODOWCÓW TRZODY CHLEWNEJ

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starogardzie Gdańskim informuje, że od 03.05.2025 cały powiatstarogardzki znalazł się w obszarze objętym ograniczeniami II (tzw. różowej strefie zagrożonej).W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starogardzie Gdańskim przypomina o obowiązkach

posiadaczy świń na obszarze objętym ograniczeniami    II - (ooo II)

Więcej w załączniku:

ogłoszenie dla hodowców trzodyPobierz

powiadomienie o obszarach ASF w powiecie starogardzkimPobierz

Więcej treści artykułu OGŁOSZENIE DLA HODOWCÓW TRZODY CHLEWNEJ

Konkurs „Piękna Wieś Pomorska 2025”

Ruszyła 32. edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska, można już zgłaszać wsie do kolejnej edycji konkursu Piękna Wieś Pomorska. Konkurs będzie przebiegać na trzech szczeblach: gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

Tegoroczny Konkurs ma na celu ochronę i poprawę wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego wsi, poprawę jakości życia na wsi jak i aktywizację i integrację społeczności lokalnej.

Konkurs organizowany jest w kategoriach „zagroda” i  „wieś”.

Konkursowa komisja oceniać będzie między innymi  ogólny wygląd wsi, dbałość o środowisko przyrodnicze i dziedzictwo kulturowe wsi, integrację, aktywizację i zaangażowanie społeczności lokalnej.

Karty zgłoszeń przyjmowane będą do 20 maja  2025 r. w Urzędzie Gminy Smętowo Graniczne. Komisja Gminna dokona wizji w terminie do dnia 30 maja 2025 r.

Oceny dokonują komisje:

gminne, które w terminie do dnia 2 czerwca 2025 r. zgłaszają do eliminacji powiatowych laureatów I miejsc, przekazując formularze zgłoszeń do właściwego miejscowo starostwa powiatowego.

powiatowe, które w terminie  do 30 czerwca  2025 r. zgłaszają do eliminacji wojewódzkich laureatów I miejsc konkursu.

wojewódzka

Regulamin-Konkursu-Piekna-Wies-2025Pobierz

Zalacznik-nr-1-Formularz-zgloszenia_WiesPobierz

Zalacznik-nr-2_Formularz-Zgloszenia_ZagrodaPobierz

Więcej treści artykułu Konkurs „Piękna Wieś Pomorska 2025”

Dzień Ziemi w Przedszkolu w Smętowie Granicznym

Dzień Ziemi w Przedszkolu w Smętowie Granicznym

Dzielne przedszkolaki czynnie brały udział w akcji „Dzień Ziemi”. Jesteśmy dumni, że rośnie młode pokolenie, któremu leży na sercu ochrona środowiska i dobro naszej planety.

Więcej treści artykułu Dzień Ziemi w Przedszkolu w Smętowie Granicznym

Rolnictwo. Webinar

Nowoczesne rolnictwo to nie tylko mniejsze emisje, ale też lepsze zarządzanie danymi, precyzyjne decyzje i inwestycje w technologie, które realnie zwiększają efektywność. Rolnictwo niskoemisyjne – wspierane przez cyfrowe rozwiązania – pozwala ograniczać straty nawozów, kontrolować emisje i jednocześnie poprawiać opłacalność gospodarstw. W trakcie webinaru pokażemy, jak praktycznie połączyć wiedzę o emisyjności z narzędziami cyfrowymi i inwestycjami w odnawialne źródła energii. Będzie mowa o konkretnych liczbach, przykładach z gospodarstwa i możliwościach finansowania działań.

Webinar: „Rolnictwo niskoemisyjne”Data: 29 kwietnia 2025 (wtorek)Godzina: 10:00–12:00Platforma: MS Teams – nie jest wymagana instalacja żadnego oprogramowania, do uczestnictwa wystarczy dostęp do Internetu i dowolna przeglądarka)

Link do rejestracji: https://events.teams.microsoft.com/event/ed72d02d-0cdf-4e28-af0c-23c3d0bde431@85c1081a-d0ab-45aa-86a6-787ffcfd9b4e

W programie:

Emisyjność rolnictwa – dane, metody, rekomendacjedr hab. Magdalena Szymańska, prof. SGGW– Jakie emisje generują uprawy i hodowla?– Jak je mierzyć i jak skutecznie je ograniczać?

Biogazownia w Kobylej Łące – case study gospodarstwa rolnegoBartosz Budka– 500 kW mocy z odpadów i obornika– Niezależność energetyczna, niższe emisje, nowe źródła dochodu

Możliwości dofinansowania inwestycji niskoemisyjnychWojciech Nawrocki, METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze– Skąd pozyskać środki na biogazownię?

Podsumowanie projektu Digitalizacja szansą na zwiększenie efektywności przedsiębiorstw na obszarach wiejskich.

Karolina Witeska-Chmielewska, Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa– Jakie działania wspierają cyfryzację i zrównoważony rozwój na obszarach wiejskich, jakie są potrzeby rolników i przedsiębiorców?

Dla kogo?

Dla instytucji zainteresowanych tematem rolnictwa i cyfryzacji, niskiej emisji oraz zmianami klimatu

Dla rolników, doradców rolniczych i przedstawicieli JSTDla firm planujących inwestycje w sektorze rolnym i OZEDla wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich i ch

Zrównoważone rolnictwo zaczyna się od liczb, decyzji i dobrych przykładów.

Zapraszamy do udziału i wspólnego szukania rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania współczesnego rolnictwa.

Program 29 kwietniaPobierz

Więcej treści artykułu Rolnictwo. Webinar

Wścieklizna - jedna z najniebezpieczniejszych chorób wirusowych.

Fundacja ZWIERZ przypomina o realnym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą wścieklizna – jedna z najniebezpieczniejszych chorób wirusowych, która może dotknąć wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzi.Choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy, a po wystąpieniu objawów niemal zawsze kończy się śmiercią.Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi.

W Polsce głównym rezerwuarem wirusa są lisy rude, ale zagrożenie mogą stanowić również nietoperze, psy, koty i inne dzikie zwierzęta.Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe – każdy pies powyżej 3. miesiąca życia musi zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni, a następnie regularnie co roku.            

Brak szczepienia to nie tylko ryzyko zdrowotne, ale i mandat dla opiekuna.

W przypadku pogryzienia przez zwierzę:

dokładnie przemyj ranę wodą z mydłem,

jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem – możliwe będzie zastosowanie szczepień poekspozycyjnych.

Objawy wścieklizny

U zwierząt choroba może przebiegać w formie:

• szałowej – zwierzęta stają się agresywne, atakują bez powodu, mają trudności z przełykaniem i nadmiernie się ślinią, cierpią na światłowstręt, boją się wody i dotyku, a także mają przekrwione oczy,

• cichej – postępujące porażenia kończyn, śmierć w wyniku niewydolności oddechowej.

Wścieklizna to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt i ludzi, któremu można zapobiec. Profilaktyka i szybka reakcja ratują życie.

Bądź odpowiedzialny - zaszczep swojego psa!

Więcej treści artykułu Wścieklizna - jedna z najniebezpieczniejszych chorób wirusowych.

Konsultacje

Zaproszenie dla mieszkańców Gminy Smętowo Graniczne na konsultacje  dotyczące Programu „Czyste Powietrze”

zaproszenie - konsultacje CPPobierz

Więcej treści artykułu Konsultacje

Współpraca